32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Almanya’nın covid için üç aşama kuralı

Almanya’da sıkı korona tedbirleri kademeli olarak gevşetiliyor

Başbakan Scholz ve eyalet başbakanlarının toplantısında, sıkı korona tedbirlerinin 20 Mart’a kadar üç aşamada kaldırılması kararı alındı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, eyalet başbakanları ile yaptığı toplantısındaki basın toplantısında alınan kararları açıkladı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile eyaletlerin başbakanlarının yaptığı toplantıda koronavirüse karşı uygulanan “sıkı tedbirlerin” gevşetilmesi kararı alındı.

Başbakan Scholz, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, gelecek dört buçuk hafta içinde sıkı tedbirlerin üç kademede kaldırılacağını açıkladı. Scholz, böylelikle federal hükümet ve eyaletlerin “iyimser bir perspektif sunabildiğini” belirtti.

“Geçen haftalarda olduğundan çok daha güvenle önümüze bakabileceğiz” diyen Sosyal Demokrat Partili (SPD) Scholz, koronavirüs salgını ile geçen iki uzun yılın ardından, durumun daha iyi gözüktüğünü ifade etti.

Tedbirler üç aşamada kaldırılacak

Başbakan Scholz ve eyalet başbakanlarının üzerinde uzlaştığı karar metninde, omicron varyantının Almanya’da yayılmaya devam etmesine rağmen gelecek haftalarda vaka sayısında düşüş beklendiği ifade edilerek, bu nedenle de “açılma stratejisinin” planlanabileceği kaydedildi.

Karar metnine göre Almanya’da hastanelerin kapasitesi açısından durum uygun olduğu takdirde 20 Mart 2022’den itibaren birçok önlemin kaldırılması öngörülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Almanya pazarı 2023'te bu kadar kolay olmayabilir

İlk aşamada, koronavirüse karşı aşı olanlar ve covid-19 geçirerek, iyileşmiş olanlar için sosyal temas kısıtlamaları kaldırılacak.

Bunun yanı sıra dükkan ve mağazalara sadece aşılanmış ve iyileşmiş olanların girmesine izin veren “2G” olarak adlandırılan kural ülke genelinde kaldırılacak. Bu kural bazı eyaletler tarafından uygulamaya geçmişti. Ancak dükkan ve mağazalarda, koruyucu maske kuralının uygulanmasına devam edilecek.

Mart başında ikinci aşama

4 Mart’tan itibaren geçerli olacak ikinci aşamada ise restoran ve kafe benzeri yerler ile konaklama tesislerinde “3G” olarak adlandırılan kural geçerli olacak. Buna göre, aşı olmuş ve iyileşmiş kişilerin yanı sıra aşı aşı olmamış ancak koronavirüs test sonucu negatif olanlar da restoran ve kafeler ile otellere kabul edilecek.

Disko ve gece kulübü gibi yerler ise “2G Plus” adı verilen kural ile faaliyet gösterebilecek. Buna göre, bu tür eğlence yerlerinde iyileşmiş ve iki doz aşı olanlar sonucu negatif olan test ibraz edecek veya üç doz aşı olduğuna dair belgeyi gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alltours Türkiye'de ağırlığını arttırıyor

Maç, konser gibi çok sayıda kişinin katıldığı etkinliklerde kapalı salonlarda kapasitenin yüzde 60’ı kadar izleyici alınabilecek. Ancak etkinliği izleyecek kişi sayısı azami 6 bin olacak. Açık havadaki etkinliklerde ise kapasitenin yüzde 75’i kadar izleyiciye izin verilecek. Ancak izleyici sayısı 25 bini aşamayacak.

20 Mart’ta “sıkı tedbirler” kaldırılacak

Üçüncü aşamada ise 20 Mart’tan itibaren, “sıkı koruyucu önlemlerin” tamamı kaldırılacak. Almanya’da yürürlükte olan Enfeksiyon Koruma Yasası, tedbirlerin sadece 19 Mart’a kadar geçerli olmasını öngörüyor. Bunun uzatılması için Federal Meclis kararı gerekiyor. Ancak federal hükümet ile eyalet yönetimleri şu aşamada bu yasanın süresinin uzatılmasının gerekli olmadığı görüşünde.

Eyalet hükümetleri, “temel koruyucu tedbirlerin” ise 20 Mart’tan sonra da geçerli olmasını planlıyor. Bu tedbirler arasında toplu ulaşımda ve kalabalık olan kapalı mekanlarda koruyucu maske zorunluluğu bulunuyor. Bunun için de Federal Meclis kararı gerekiyor. Başbakan Scholz, maske zorunluluğunun uygulamaya devam etmesinden yana olduğunu bildirdi. Scholz, ayrıca vatandaşlara aşı olmaları çağrısını da yineledi. (dw)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alltours Türkiye'de ağırlığını arttırıyor
www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER