32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

BHM’ye iki önemli unvan: Mutlu çalışan mutlu misafir

BHM’NİN ÇALIŞAN POLİTİKALARI, ULUSLARARASI KURUMLAR TARAFINDAN TESCİLLENDİ.
BHM İKİ ÖNEMLİ UNVANIN SAHİBİ OLDU.

En İyi İşveren Ödülü ve Harika Bir İş Yeri Sertifikası alan BHM, Barut Hotels’in yarım asırlık ‘‘mutlu çalışan – mutlu misafir’’ felsefesi ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Global çapta en saygın tanınma programını yürüten Great Place to Work® Turkey Enstitüsü, altın standart olarak kabul gören ölçütler doğrultusunda BHM’ye bağlı Akra, Akra V, Barut Sorgun, Barut Fethiye, The Residence Barut Fethiye ve Kemer Barut Collection otellerini Ocak ayında “Harika Bir İş Yeri” olarak sertifikalandırdı. Güvenirlilik, hakkaniyet, takım ruhu ve saygı kültürüne dayanan İnsan Kıymetleri politikaları uyguladığını gösteren sertifika ile başarılarını taçlandırılan BHM, çok önemli bir başarıya daha imza attı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aska Lara Resort'a 3 kategoride ödül

BHM 500-1.000 ÇALIŞAN KATEGORİSİNDE TÜRKİYE’NİN EN İYİ 3. İŞVEREN’İ SEÇİLDİ.

30 Mart akşamı Wyndham Grand İstanbul Levent Otel’de gerçekleşen ödül töreninde Great Place to Work® Turkey Enstitüsü’nün 500-1.000 çalışan kategorisinde Türkiye’nin En İyi Üçüncü İşvereni ödülü BHM’nin oldu.

BHM Grup İnsan Kıymetleri Direktörü İbrahim Hakan YILMAZ, “Emin adımlarla sürdürdüğümüz kurumsal gelişim yolculuğumuzda tüm başarılarımızın kaynağında takımlarımız ve onu oluşturan çalışanlarımız var. İşimizin temeli olan hizmeti ve değeri üreten, misafir memnuniyetinin en önemli unsuru olan çalışanlarımıza verdiğimiz değer gereği BHM’nin bir parçası olduklarını onlara hissettirmek ve onların memnuniyetini sağlamak bizim için esastır. İnsan odaklı yaklaşımımızla BHM’de her çalışanımızı bir yetenek olarak görmek ve onları geleceğe taşımak temel ilkelerimiz arasında yer alır. Çalışanlarımıza önkoşulsuz ve şartsız, gelişim fırsatları sunmak üzere yapılandırılmış programlarımızla geleceğin yönetici ve liderlerini yetiştiriyoruz. İş birliği, etkin iletişim ve takdir kültürü gibi alanlarda sürdürülebilir uygulamalarla çalışan bağlılığını artırmayı hedefliyoruz. BHM olarak yerel değerlerden güç alan, yenilikçi ve saygın bir şirketler grubu olmayı sürdürebilme vizyonunu ve şirketlerimizde adil, güvenilir ve duyarlı bir çalışma ortamını hayata geçirmemizde başarımızı çalışanlarımızın adanmışlığına ve kültürümüze sahip çıkmalarına borçluyuz. Çalışanlarımızı önceliklemeye devam edeceğiz ve daha nice başarılara tüm çalışanlarımızla birlikte imza atacağız’’ dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Detur Global'den otellere özel ödül

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Detur Global'den otellere özel ödül
GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER