16.7 C
Antalya
Çarşamba, Aralık 1, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Dünyanın en değerli ilk 20 ‘Ülke Markası’

Ülkelerin marka değeri üzerinden yapılan değerlendirmede dünyanın en güçlü markası birinci sırada Amerika, O’nu ikinci sırada Çin izledi. Türkiye 2020’de listenin 32.sırasındayken 2021’de iki basamak gerileyerek 34. Sırada yer aldı.

İspanya Markası da, 2021’de 2020’ye göre bir sıra gerileyerek 12. sırada yer aldı.

Brand Finance Nation Brands’ın 100 ülke ile ilgili ekonomik, siyasi, kültürel ve toplumsal alana ilişkin çok sayıda veriyi baz alarak hazırladığı endekse göre 2021’de 100 ülkenin toplam değeri yüzde 7 arttı, ama bu değerler pandemi öncesi, 2019’un gerisinde kaldı.

Endekse göre marka değerini hızlı artıran ülke yüzde 38 ile Estonya. Singapur ve BAE’nin ise marka gücü azaldı.

Brand Finance Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su David Haigh, kaybedilen marka değerini telafi etmenin yıllar alabileceğini söylüyor.

ABD, bir yılda yüzde 5’lik bir marka değeri artışı kaydederek 24,8 trilyon ABD Dolarına ulaştı.

Benzer şekilde Çin, ulus marka değerinde yüzde 6’lık bir artışla 19.9 trilyon ABD Dolarına ulaştı.

Marka gücü, bir markanın rakiplerine göre maddi olmayan ölçümler üzerindeki performansının etkinliği olarak kabul ediliyor.

Araştırma kapsamında 100’den fazla ülkede 75.000’den fazla kişinin görüşleri alınıyor.

Ülke marka endeksi için kamuya açık kaynaklardaki veriler kullanılıyor.

Dünyanın en değerli ilk 20 ‘Ülke Markası’

1 Amerika Birleşik Devletleri
2 Çin
3 Japonya
4 Almanya
5 İngiltere
6 Fransa
7 Hindistan
8 Kanada
9 İtalya
10 Güney Kore
11 Avustralya
12 ispanya
13 Hollanda
14 İsviçre
15 Endonezya
16 Rusya
17 Birleşik Arap Emirlikleri
18 İsveç
19 Suudi Arabistan
20 Meksika

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER