9.5 C
Antalya
Pazartesi, Ocak 17, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

İklim değişikliğine uyum sağlamalıyız

Geçtiğimiz günlerde Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Güvenli Turizm Sertifikasını ‘yeşil ve güvenli’ olarak güncelleyeceklerini belirtti. Bu hamleyi 3 yıla yayacaklarını aktaran Bakan Ersoy, ‘Turizm sertifikasında olduğu gibi iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik konusunda adımlar atmazsak bu konuda geri kalabiliriz’ dedi.

Turizm sektörü de bu konuya ilişkin tedbirlerini almaya başlamalı. Bu konu kapsamında ülkemizde İçişleri Bakanlığınca projeler yürütülmeye başlandı.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’nca (AFAD) yürütülen ve Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse ettiği ‘Türkiye’de İklim Değişikliğinden Kaynaklanan Afet Risklerinin Azaltılması ve Uyum konusunda AFAD’ın Kapasitesinin Artırılması Teknik Destek Projesi’ düzenliyor.

Projenin takım lideri Şeyda Erciyes, eğitimdeki amaçlarının iki bileşenden oluştuğunu bildirdi. İlk bileşenin afet risklerinin önceden belirlenmesi, tedbirlerin alınması, planlamanın yapılması ve gerekli kurumsal kapasitenin artırılmasını hedeflediğini belirten Erciyes, ikinci bileşenin ise yerel yönetimlerin iklim değişikliğine uyum kapsamında kapasitelerinin artırılması buna yönelik plan ve tedbirlerin alınması olduğunu belirtti.

Proje teknik danışmanı Erdem Ergin de, eğitim faaliyetinde iklim kaynaklı afetler ile nasıl baş edileceği ve nasıl hazırlık yapılacağı ve müdahale kapasitesinin nasıl geliştirilebileceğinin ele alınacağını bildirdi. AFAD çalışanlarının değişik illerde sık sık afetlere gittiği için bu faaliyete dahil edildiğini kaydeden Ergün, iklim değişikliği afetleri hakkında eğitimin ülke genelinde 5 haftalık sürecek bu program çerçevesinde yapılacağı bilgisini verdi.

2021’DE 960 İKLİMSEL AFET OLDU 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Türkiye’de yılda ortalama 800 iklimsel afet meydana geldiğini ifade eden Ergin, “2021 raporlarına baktığımızda 960 tane iklimsel afet oldu. Ağırlıklı olarak sel, dolu, fırtına olmak üzere iklimsel afetler oluyor. Ancak kuraklık, orman yangını sayısı azca olsa bile etkisi çok ciddi olabiliyor. Onu da zaten bu yıl yaşadık ve gözlemledik” diye konuştu.

YILLARCA DEVAM EDECEK BİR PROBLEM’

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Teknolojileri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tarık Komesli ise, dünyadaki en büyük sorunun iklim değişikliği olduğunu bildirdi. Dünyayı etkileyen Covid-19’un ikinci sırada yeraldığını belirten Komesli, şunları söyledi;

“Yıllardır gelen ve yıllarca devam edecek olan bir problemle karşı karşıyayız. Günümüzde karbon salınımını durdursak bile bütün önlemleri alsak bile bir tane kömür yapmasak bile iklim değişikliğini yaşayacağız. Yani bunun kaçışı yok, biz sadece şu anda bunu yavaşlatmaya çalışıyoruz. Çünkü sanayi devriminden İngiliz sanayi devriminden sonra günde 100 milyon varile yakın petrol kullandılar. 100 milyonlarca ton kömür, fosil yakıtlar kullanılıyor. Bunun yanında sürekli sularımızı kirletiyoruz, sürekli iklimin değişmesine sebep oluyoruz.

Paris İklim Anlaşması imzalandı 2015 yılında, günümüzde yürürlüğe girdi, biz de taraf olduk. Çok önemli bir anlaşma dünyada bu kadar ülkenin katıldığı en büyük anlaşma. Çünkü sorun global bir sorun. Artık dönüşümüz yok artık kurtuluşumuz yok. 1,5 dereceyle sınırlandırmaya çalışıyoruz. 1,5 derece ne demektir, şunu söyleyeyim bazı insanlara çok kolay geliyor 1,5 derece bir şey değil. İnsan vücudunu düşünün aynı dünyada insan vücududur. Benim vücudum 36,5 derece 1 derece arttığı zaman 37,5 derece oluyor hemen yatağa düşüyorum. 2 derece arttığı zaman 38 buçuk 39 derece oluyor hastaneye yatıyorum.

İşte biz bunu 1,5 derecede sınırlandırmaya çalışıyoruz. Bu çok önemli, 2100 yılında ulaşılması öngörülen projeksiyonlarla yapılan çalışmalarla ulaşılması öngörülen sıcaklığa günümüzde ulaşmış bulunuyoruz. Bu çok kötü bir durum. İklim değişikliği ne demektir?

İklim değişikliği bütün afetlerin bir arada olması demektir. Aynı anda sel oluyor, aynı anda kuraklık oluyor. Önceden orman yangınlarıyla mücadele ediyorduk, yangınlarda binlerce hektarı kaybediyorduk önceden. Şu anda milyonlarca hektarı kaybediyoruz. Bakın rakamlar bile değişiyor. Sel oluyor ‘yüzyılın en büyük selini yaşadık’ diyoruz. Bir önceki sene de diyorduk ‘yüz yılın en büyük selini yaşadık’, seneye de diyeceğiz ki ‘yüzyılın en büyük selini yaşadık’. Her geçen gün daha kötüye gidiyor. Bunun için zaten kurumlarımız çalışıyor, zaten bütün önlemleri alıyoruz. Biz bunlara nasıl önlem alacağız, biz bunlarla nasıl mücadele edeceğiz, biz bunlara nasıl uyum sağlayacağız bu konulara dikkat etmemiz gerekiyor. Salgın hastalıkların da sellerin de depremlerin de kuraklığın da en büyük sebebi insanoğlu ve iklim değişikliği. Bunlarla hep beraber yaşamayı, bunlarla hep beraber uyum sağlamayı, bunlara hep beraber önlem almayı öğreneceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER