24.5 C
Antalya
Salı, Temmuz 5, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Türk turizminin İngiltere hamlesi

Imagine Türkiye, Türk ve İngiliz turizmcileri Londra’da bir araya getirdi

İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen Imagine Türkiye, Türk ve İngiliz turizmcileri bir araya getirdi.

Bu sene ilki düzenlenen ve Türkiye’nin İngiltere pazarındaki etkinliğine ve tanıtımına katkı koymayı hedefleyen Imagine Türkiye, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. 19-20 Nisan 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen ve dünyanın en önemli müzelerinden British Museum’da başlayan etkinlik, DoubleTree by Hilton Hotel London West End’de B2B toplantıları ile devam etti. B2B toplantıları için ayrılan alanda turizm ve sağlık turizmi firmaları potansiyel işbirlikleri için İngiliz meslektaşları ile bir araya geldi.

Etkinliğin British Museum’da gerçekleştirilen açılış konuşmalarını Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, EasyJet Holidays UK Ticari ve Tedarik Direktörü Paul Bixy, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı, Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kâşif Kavaloğlu yaptı.

Etkinliği düzenleyen ve destekleyenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Büyükelçi Ümit Yalçın, pandemi nedeniyle 2 yıl aradan sonra yapılan etkinlik nedeniyle büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti. Türkiye – Birleşik Krallık ilişkilerinin, tarihten gelen güçlü bağların da etkisiyle, çok boyutlu yapıya sahip olduğunu kaydeden Yalçın; ekonomi, ticaret ve turizm alanları, ikili ilişkilerin itici gücü olma özelliğini koruduğunu söyledi. Yalçın, bunların yanında farklı alanlarda da işbirliğinin sürdüğünü belirtti.  Osmanlı İmparatorluğu döneminde düzenli diplomatik ilişki tesis edilen ilk ülkeler arasında, Birleşik Krallık’ın da yer aldığını söyleyen Büyükelçi Yalçın; Türkiye – Birleşik Krallık ikili ilişkilerinin, tarihten gelen güçlü bağların da etkisiyle, çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu dile getirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı Kaan Kâşif Kavaloğlu ise böylesi önemli bir buluşmada bulunmaktan, birçok turizm uzmanını, profesyonelini ve konaklama sektörü temsilcilerini görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Pandemi nedeniyle etkilenen Türkiye ekonomisinde, refahında ve büyümenin, turizm sektörünün kritik bir rol oynadığını vurgulayan Kavaloğlu; “Deniz, güneş ve kumdan oluşan katma değeri yüksek olan kıyı turizminin yanı sıra, alternatif turizm kategorisi altında derlenen farklı turizm türleri için ülkemizde kendine özgü birçok fırsat bulunmaktadır” dedi. Turizm sektörüne yönelik rakamları da paylaşan Kavaloğlu; “2019 yılında Türkiye 52 milyon turist ile rekor sayıda ziyaretçi çekti ve turizm gelirleri şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek seviye olan 34,5 milyar USD’ye ulaştı. Pandemi sırasında Türkiye, alınması gereken kapsamlı bir dizi önlemi tanımlayan ve tavsiye eden Güvenli Turizm Sertifika programı sayesinde pandemi durumunda bile 2020’de 15,8 milyon, 2021’de 30 milyon ziyaretçi ağırladık. Rakiplerimizin çoğu başarısız olurken, bu rakamlar tüm dünyaya bu felaket sırasında nasıl başarılı olduğumuzu gösteriyor” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  QM AWARDS için geri sayım başladı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kruvaziyer turizmiyle rekora doğru koşuluyor

Kavaloğlu, “2022 yılı için beklentimiz daha da olumlu” derken “Bu vesileyle Türkiye’yi ziyaret eden tüm İngilizlere ve bu zorlu süreçte bize destek olan tur operatörlerine, seyahat acentelerine ve ortaklarımıza en içten selamlarımı göndermek istiyorum” diye konuşmasını tamamladı.

Etkinliğin gold sponsoru The Health Story’e, Rüya London’da yapılan gala gecesinin sponsoru Corenden Airlenes’e, teknoloji sponsoru  Hotel Runner’a ve event sponsoru Healing Journey’e birer plaket verildi. Sponsor firma temsilcileri plaketlerini Büyükelçi Ümit Yalçın ve etkinliğin mimari Future Events’in kurucusu Yalçın Avcı ve Yedi İletişim CEO’su Haluk Özsevim’in elinden aldılar.

Turizm ve seyahat sektörünün durumunu değerlendiren easy Jet Holidays UK Ticari ve Tedarik Direktörü Paul Bixy de Covid-19 pandemisi sırasında Birleşik Krallık’da iç turizmde artış yaşandığını kaydetti. easy Jet’in Londra Luton havalimanından bir uçakla başladığı yolculuğunun bugün 300 uçakla devam ettiğini söyleyen Paul Bixy, yakıt fiyatları nedeniyle artan maliyetlerin tatil yapma alışkanlıklarında yaptığı değişiklerden bahsetti. Bixy, enflasyon ve vergi artışları nedeniyle insanların artık 10 gün yerine 7 günlük tatilleri tercih ettiğini belirterek Türkiye’nin Avrupa’daki en iyi “her şey dahil” tatili sunduğunu da sözlerine ekledi. Bixy; easy Jet’in her gün 1500’e yakın uçuş yaptığını kaydederek Türkiye’ye yönelik haftada 150 direkt uçuşun yapıldığını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Lavanta Tarla Günleri Tekirdağ'da başlıyor

Açılış konuşmalarının ardından etkinlik panellerle devam etti. İngilizce yapılan panellerin ilki “Dünya Turizminin Geleceği, Türkiye – İngiltere İlişkileri” başlığı altında yapıldı.  Paloma Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tombul,  Hotel Runner’ın Kurucusu Arden Agopyan’ın konuşmacı olarak yer aldığı ilk panelin moderatörlüğünü Neslihan Gündeş üstlendi. Paloma Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tombul, pandemi sonrası tarihi önemi çok büyük olan British Museum gibi bir mekanda Türk turizminin konuşulmasının çok önemli olduğunu belirterek, İngiltere pazarının Türkiye için önemine dair görüşlerini aktardı.

“Destinasyon Pazarlaması” adıyla yapılan ikinci paneli Hürriyet Gazetesi yazarı Arda Sayıner yönetti. Yakın zamanda Birleşik Krallık pazarına hızlı bir giriş yapan Corendon Airlines  Birleşik Krallık Ticari Temsilcisi Paul Riches, Gulet Escapes Direktörü Ahmet Güler ve The Health Store Turkey kurucusu Nihal Terzi konuşmacılar arasında yer aldı.

Corendon Airlines Birleşik Krallık Ticari Temsilcisi Paul Riches ise İngiltere ve İskoçya’dan yaptığı direkt uçuşlar ile Türkiye’ye gidecek İngiliz turist sayısına büyük bir ivme kazandıracağını söyleyerek, uçuş destinasyonlarının sayısını ve uçuş sıklığını artırarak bu pazardaki istikrarlı gelişimleri sürdüreceğini kaydetti. Yaz turizm sezonunda ilk uçuşlarının yüksek doluluk oranları ile başlamasının çok sevindirici olduğunu söyleyen Riches, Antalya ve Dalaman havalimanları başta olmak üzere diğer destinasyonlara ilginin hayli yüksek olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hem alışveriş hem de tatilde Türkiye lider

Son panelde ise “Medikal Turizmin Geleceği” konuşuldu. Arzu Güler’in moderatörlüğünde yapılan bu panelde The Health Store Turkey kurucusu Nihal Terzi, Healing Journey Kurucusu ve CEO’su Dr. Mehmet Çallıoğlu, Klinik Europe Kurucusu Ece Gönen,  University Hospitals North Midlands’da plastik cerrah olarak görev yapan Dr. Ertan Erel yer aldı.

Etkinliğin her sene tekrarlanması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,166TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER