32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Otel mimarisinde sezonun trendi dinamik oteller

Dinamik Otel Konsepti

Mimar Begüm Kuyucu

Otel dekorasyonu konusunda son zamanlarda oldukça şık tasarımların oluşturulduğunu görüyoruz. Turizm sektörünün en hareketli yerleri olan oteller gelen turistlere sundukları farklılar arasındaki en önemli kozlarını modern ve şık tasarımlarla ortaya koyuyorlar. Otel tasarimlari  ile ilgili çok fazla ayrıntı mevcut.

Oteller tasarim konusunda uzmanlık isteyen mekânlar olduğu için misafirin zevklerine hitap edecek şekilde düzenlenmeli. Bu mekânlarda ışığın gelişi, objelerin yerleştirilme şekli, lobinin düzenlenmesi ve daha birçok konuda kişiye huzur ve rahatlık hissi verecek şekilde tasarımlar oluşturulmalıdır.

Otel tasarımlarında bir mimarla çalışmak en mantıklı düşüncedir. Çünkü herkes otel tasarımında insanların zevkine hitap edecek ambiyansları yaratamaz. Otel iç mimar konusunda son derece profesyonel insanlar bulunmaktadır. Bu insanlardan alacağınız destekler sonucunda otelinize gelen misafirlere en şık ortamı sağlayabilirsiniz.

Otel dekorasyonunda bir mimarın gerekliliğinden bahsetmiştik. Ancak bu tamamen o mimarın zevkine göre hareket edeceğiniz anlamına gelmiyor. Yapmanız gereken tek şey mimarla anlaştıktan sonra nasıl bir dekorasyon istediğinizi söylemek. Hem sizin zevkinize göre hem de gelen misafirlere hitap edecek bir tasarım ortaya çıkacaktır. Yatak odalarından, restoranlara kadar en şık tasarımı yakalamış olacaksınız. Otel dekorasyonu kullanacağı renklere kadar sizin de zevkinizi sorarak işlem yapacaktır.

Otel dekorasyonu konusunda son yıllarda birbirinden farklı tasarımlar ortaya çıktı. En çok modern tarzı tercih eden otellerin yanında daha otantik ve çiftlik havası yaşatan tasarımlarda bulunmaktadır. Tamamen insanların tercihlerine kalmış olan bu otel seçimlerinde insanların ortak noktası huzuru yakalamak..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İranlı turistler Van otellerini doldurdu

Otel tasarım , otellerin nasıl yapıldığına dair yeni felsefeleriyle, mimari tasarıma yaklaşım biçimini de değiştirdi. Mimar şimdi tasarım süreci boyunca otelin hikaye anlatımını inceleyip öyle tasarlıyor. Çünkü bir hikayesi olan mekanlar içerisinde bulunanların daha anlamlı hareket etmesine imkan sağlıyor. Bu nedenle etrafınıza baktığınızda bugün görmüş olduğunuz konsept oteller bu yüzden revaçta. Tasarım yaparken şu soruyu yanıtlamak gerekiyor: ‘Otelinizin hangi konsepti anlatmasını istiyorsunuz?’ Sonuç olarak, konsept anlatımı, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi anlamda binanın temel taşıdır. Otel konsepti, otelin kimliğini şekillendirir ve misafir deneyimini çevreleyen anlamsallığı ayrıntılı olarak analiz eder. Hacimler, formlar, işlevsellik, malzemeler ve bunların kombinasyonu, otelin hikayesine et ve kemik katıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İranlı turistler Van otellerini doldurdu

Etkileyici Bir Otel Konsepti

Mekanın vizyonunu ve mekanı daha iyi anlamasına daha iyi bir bütçe yönetimi yapmasına yardımcı olan yeni konsept tasarımı her zaman etkileyici sonuçlar vermiştir.

Çevresel Faktörler

Otel uygulama tasarım yaparken göz önünde bulundurulması gereken ilk ve en önemli faktörlerden biri otelin bulunduğu bölgenin iklim koşulları olduğunu bilir. Çünkü otelin çevresinin otelin iç mekanıyla nasıl etkileşime gireceğini ve konukların otelde hangi deneyimleri yaşayabileceğini büyük ölçüde belirlerler.Tasarım tek başına rekabetçi bir konum değildir.

İlk 7 saniye

Tasarım çalışması sırasında, otel konseptini takiben, mimar, otelin iç tasarımındaki temel alanlara öncelik vermelidir. Müşterinin ilk karşılama noktası olan otelin girişinden başlayarak, mimarın bu noktada misafirlerin ilk izlenimlerini şekillendireceklerini büyük ölçüde hesaplaması gerekir. insan yeni bir şeye baktığında ilk 7 saniye içerisinde karar verir ve kafasında o yer hakkında fikir oluşur. Eğer oteli tasarlarken bunu göz önünde tutarsanız o zaman otelin girişinin ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Giriş mutlaka otelin tasarım konseptine uygun olmalı ve müşterinin duyularını harekete geçirmelidir. İşlevsel olarak, her otelin girişi, yolcuların ve personelin sorunsuz geçişine izin vermelidir. Kapıdan girdikten sonra, teorik olarak, ziyaretçinin kendini güvende hissedeceği ve personel tarafından bakılmaya hazır hissedeceği nokta olan resepsiyona gelinmelidir. Sıcak karşılama, yakınlık hissi verir. Girişin ziyaretçiyi etkilemesi gerekiyorsa, müşterinin telefonunu kendiliğinden eline alıp fotoğrafını çekeceği ilk nokta resepsiyon olmalıdır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ertürk Görman, Ramada Plaza by Wyndham İstanbul Asia Airport Otel'de

Resepsiyon lobi alanının otelinizin referans noktası olmasından korkmayın. Ziyaretçileriniz için benzersiz bir buluşma alanı oluşturun ve yenilik yapmaya cesaret edin. Otelin benzersiz estetiği ve tasarımı sadece ziyaretçilerinizi memnun etmekle kalmayacak, aynı zamanda onları deneyimlerini ve gördüklerini sosyal medya da paylaşmaya teşvik edecektir.

Oda Tasarımı

Oda tek, fakat çok sayıda hikaye bir arada olmalıdır. Ziyaretçilerin en büyük beklentileri odanın işlevidir. Odadaki her şey konfor ön planda tutulacak şekilde tasarlanmış olmalıdır. Rahat yatak, duvarlara çarpmadan kullanabileceğiniz geniş bir duş, giysiler ve valizler için yeterli saklama alanı bir otel odasının temel özelliklerden sadece birkaçıdır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hilton Türkiye’de 100 otele ulaştı
www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER