35.6 C
Antalya
Pazartesi, Temmuz 4, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Rus otelleri 1 ay içinde KDV’yi iptal edecek

Rusya’da oteller ve diğer konaklama tesisleri için KDV oranı sıfırlandı. 26 Mart’ta Rusya Federasyonu Başkanı tarafından imzalanan ilgili yasanın normları bir ay içinde yürürlüğe girecek. Rostourism, yeni ve faal tesisler için yasanın detaylarını açıkladı.

Ator bültenine göre 26 Mart’ta Rusya Devlet Başkanı, Rus ekonomisini desteklemek için kriz karşıtı vergi önlemleri yasasını imzaladı (26 Mart 2022 tarih ve 67-FZ sayılı Federal Yasa). Rus hükümeti tarafından başlatılan belgede, Rostourism’in otel işletmelerine yönelik vergi teşvikleri için önerdiği bir önlem de yer alıyor.

Kanun, özellikle oteller ve diğer konaklama tesislerindeki hizmetler için sıfır KDV oranı getirmektedir (Madde 2, paragraf 18-19). Yeni norm, yasanın yayınlanmasından bir ay sonra (yani 26 Nisan 2022) yürürlüğe girecek, ancak bir sonraki KDV vergi döneminin 1. gününden daha erken olmayacak.

“Bu karar sayesinde, hem ilgili faaliyetler de dahil olmak üzere yeni veya yenilenmiş tesisler hem de halihazırda mevcut otel işletmeleri için oranın sıfırlanması önemlidir. Halihazırda faaliyette olan oteller için sıfır KDV oranı 30 Haziran 2027’ye (yani beş yıl) kadar geçerli olacak. Federal Turizm Ajansı, yeni tesisler ve tadilattan geçen tesisler için sıfır KDV oranı devreye alma tarihinden itibaren beş yıl süreyle geçerli olacak ”dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İşte Rus zenginlerin özel jetleriyle uçtuğu ülkeler

Sıfır KDV oranı için ödemesiz dönem, uzman tahminlerine göre, otel işletmesinin operasyonel başabaş noktasına ulaşabileceği ilk beş yıl içinde olduğundan, beş yıllık bir dönem için tanımlanmıştır.

Turizm departmanı başkanına göre, bu karar, ulusal turizm projesinin önlemleriyle birlikte turizm endüstrisini daha rekabetçi hale getirecek, yeni yatırımcılar çekecek ve Rus turizminin temel sorunlarından birini çözecek – modern yüksek turizmin akut sıkıntısı -kaliteli oteller.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hilton Türkiye’de 100 otele ulaştı

Zarina Doğuzova, ayrıca tedbirin otel endüstrisinde pazardaki rahat bir fiyat-kalite oranının korunmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Rosturizm, yeni destek önleminin önemini vurgulamaktadır. Şimdi Rusya, turizm ve konaklama endüstrisi için dünyadaki en yüksek KDV oranlarından birine sahip – %20. Aynı zamanda otel işletmelerinde katma değerin %100’ü doğrudan kuruluşta oluşmakta, dolayısıyla KDV ödemenin üzerindeki vergi yükü aslında bir ciro vergisi haline gelmektedir. Bu nedenle vergi yükü, gelirin %30’unu aşarken, turizm endüstrisindeki norm %10,5’ten azdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hilton Türkiye’de 100 otele ulaştı

“Böyle bir vergi yükü, otel endüstrisini ekonominin diğer sektörlerine kıyasla rekabet edemez hale getirdi ve yatırımcılar için yeterince çekici olmadı. Karşılaştırma için, son 10 yılda turizmin GSYİH’ye önemli katkı sağladığı ülkeler, otel işletmesi için KDV oranlarını önemli ölçüde düşürdü veya tamamen sıfırladı ”diyor Rostourism, dünya deneyimini örnek olarak vererek.

Bu nedenle, oteller için sıfır KDV oranı İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur ve diğer birçok ülkede geçerlidir. Çin’de oteller için KDV oranı %9, AB ülkelerinde – ortalama %7-8, Tayland’da – %7.

Rostourism’e göre, oteller için KDV oranının sıfırlanması veya düşürülmesi bu ülkelerin turizmdeki yatırım faaliyetlerini önemli ölçüde yoğunlaştırmasına izin verdi. Bunun sonucunda turizm işletmesinin geliri artmış, yeni işler ortaya çıkmış ve bunun sonucunda turizm sektöründen vergi tahsilatı artmıştır. Yani, böyle bir destek önlemi ekonomi üzerinde çoğaltıcı bir etkiye sahipti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rus oligarklar business jetlerle Avrupa'ya uçuyor
www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,171TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER