RUSYA’DA UÇAK BİLETİ FİYATLARINDA ARTIŞ

Sektörden 7 Ocak, 12:23'de eklendi

RUSYA’DA UÇAK BİLETİ FİYATLARINDA ARTIŞ

Rusya’da havayolu biletlerine 2019 yılı itibariyle en az yüzde 5-7 oranında zam gelecek.

İzvestiya Gazetesi’nin haberine göre, bilet fiyatlarına iç ve dış hatlarda zam uygulanacak. Zam oranı dış hat uçuşlarında yüzde 25, iç hat uçuşlarında ise yüzde 5 – 21 oranı arasında olacak.

Artış nedeninin Ruble’nin yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesinden kaynaklandığı bildirildi. Bir diğer neden ise uçak yakıtı fiyatındaki artış olarak gösteriliyor. Fiyat artışı Türkiye paket turlarına da yansıyacak.

Ülke içi destinasyonlarda en büyük artışın Moskova’dan güneydeki şehirlere olan uçuşlara olacağı bekleniyor. Örneğin Moskova – Krasnodar uçuşunun maliyeti yüzde 19 yükselecek. Rus basını Kasım ayında Rusya’dan Türkiye’ye turların yüzde 30 pahalanabileceğini duyurmuştu. Paket tur fiyatlarındaki artışa gerekçe olarak Türk otellerinin talep ettiği ücretin yükselmesi gösterilmişti.

HAVA YOLU KULLANIM ORANINDA ARTIŞ

2018 yılında Türkiye’deki havaalanlarından 118 milyonu iç hatlardan olmak üzere direkt transit yolcular dahil 210 milyon 189 bin 945 kişi geçti. Bu bir önceki yıla göre yüzde 8,6 artış anlamına geliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce hazırlanan 2018 yılına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.