30.3 C
Antalya
Salı, Temmuz 27, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

1 Kasım’da Umre Turları Başlıyor Mu?

1 Kasım’da Umre Turları Başlıyor Mu?

Suudi Arabistan’ın, 1 Kasım itibarıyla, yurt dışından umre ve ibadet için gelenlerin kabul edileceğini duyurmasıyla ilgili son gelişmeler TÜRSAB TV’de “Hac ve Umre’de Gündem” programında ele alındı. TÜRSAB Bilgi Teknolojileri, Medya ve İletişim Grup Başkanı Mesut Kanat’ın moderatörlüğünde gerçekleşen programda merak edilen sorulara TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Şahin yanıt verdi.

umre

TÜRSAB Yönetim Kurlu Üyesi Diyaeddin Şahin, Suudi Arabistan yönetiminin 6 aydır koronavirüs nedeniyle kapalı olan topraklarını 1 Kasım itibarıyla yurt dışından gelenlere ibadete açmasını, “Tünelin ucunda ışık yandı” sözleriyle değerlendirerek 4 Ekim’de başlayan umre ziyaretiyle şu ana kadar günde yaklaşık 6 bin, toplamda ise 60 bin kişinin umre yaptığını belirtti. Umrenin belirli kurallar çerçevesinde yapıldığına dikkat çeken Diyaeddin Şahin “Her gün Suudi Arabistan’da ikamet eden 18 – 60 yaş arasındaki 6 bin kişiye izin veriliyor. Kabe’ye istediğiniz zaman gidemiyorsunuz. Randevu sistemiyle Kabe’de ibadet yapılabiliyor. Orada yaşayanlara bile 2-3 hafta sonraya randevu veriliyor. Pandemi şartları düşünüldüğünde dünyadan gidecek yüz binlerce insanın aynı anda umre yapması imkanız görünüyor. Bu nedenle 1 Kasım itibarıyla umrenin açılması mümkün değil” dedi.

Vatandaşlar Ve Seyahat Acentalarına Dikkatli Olsun Uyarısı

Sosyal medyada 3 haftalık umre turları pazarlamalarının başladığına dikkat çeken Diyaeddin Şahin, bunun mümkün olmadığının altını önemle çizdi. Vatandaşları ve seyahat acentalarını dikkatli olmaya davet eden Diyaeddin Şahin, “Vatandaşlarımız Kabe’yi, seyahat acentalarımız iş yapmayı özledi. Bu iki zafiyet bazı insanlara fırsat kapıları açabilir, ehil olmayan insanlar devreye girebilir. Sosyal medyada bu ilanları verenlerin hiçbiri acenta değil. Yetkililerden tam olarak umrenin ne zaman, hangi şartlarda yapılacağına dair açıklama gelmeden aksiyon alınması doğru değil. Umre açılmazsa kotalar beklediğimiz gibi olmazsa kaydını ve paralarını aldığımız yolcuları götürmek imkansız olacak ve mesleğimiz daha çok yıpranacaktır” dedi.

Şahin, “İmajımızın zedelenmesine asla müsaade etmememiz gerekiyor. Devletimizin ilgili kurumları konuyla ilgili aldıkları kararları açıklamadan kimsenin karar alması doğru olmaz. TÜRSAB, bütün karar aşamalarında var. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğimizden şüpheniz olmasın, biraz daha sabırlı olmalarını istiyoruz. Başta Bakanlığımız daha sonra Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu bir sakınca yok gidebilirsiniz umreye der ise; hemen götürebilirler ancak; ben uzun bir süre daha umrenin olacağını düşünmüyorum. Benim öngörüm umrenin en iyi ihtimalle şubat ayında başlayacağı yönünde. Ramazan ayında umrenin olacağına ise kesin gözüyle bakıyorum” sözleriyle umre takvimi hakkındaki öngörülerini paylaştı.

Peki 2021 Yılında Hac Yapılabilecek Mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Bakanlıkla koordineli olarak çalıştıklarını belirten Diyaeddin Şahin, 2021 yılında haccın kesin olacağını belirtti. Otel kapasitelerinin düşürülmesi ve alınan pandemi önlemleri nedeniyle önümüzdeki yıl umre ve hac fiyatlarında ciddi artış beklediklerinin altını çizen Diyaeddin Şahin, seyahat acentalarını fiyatlama yapmadan şartların açıklanmasını beklemeleri yönünde uyardı. Şahin, “Kaç günlük vize verilecek, kaç güne müsaade edilecek, uçakların kapasitesi nasıl olacak, transfer ve servisler nasıl yapılacak, otellerdeki konaklama faaliyetleri nasıl olacak, bu konulardaki kararları beklemeden acele ile fiyat açıklamasınlar. Bu sene maliyetlerde çok ciddi artış bekliyoruz. Türkiye’de en çok talep edilen organizasyonlar ekonomik paketlerdi.  Artık 4 kişilik odada kalma diye bir şey yok. Otel kapasitesi yarı yarıya inecek, dolayısıyla yatak başı otel maliyeti artacaktır, yemekhanede tabldot sistemi odada yemeğe döneceği için yemek maliyeti de artacaktır. Bir yıldır boş olan oteller de fiyat artıracaktır. Dolayısıyla kaç günlük vize verilecek, uçaklar ve transferler nasıl olacak, Hangi otelde nasıl kalınacak bu konular netleşmeden fiyat açıklamak yanlış olur” dedi.

Programda hac ve umre organizasyonu yapan seyahat acentalarının pandemi sürecindeki sorunlarını çözmek adına TÜRSAB tarafından yapılanları tek tek sıralayan Diyaeddin Şahin, “Devletle koordineli çalıştık. Acentaların cebinde 20 milyon doların kalmasını sağladık. Bu büyük bir olaydır. Acentalar teminat mektubu almıştı. Hac gerçekleşmeyince teminat mektubundan dolayı ciddi bir giderle karşı karşıyaydılar. Biz katılım bankalarıyla görüşerek, daha önce aldıkları komisyonları da önümüzdeki senelerdeki teminat mektuplarının komisyonuna mahsup edilmesini sağladık. Hava yolu şirketlerinin umre acentalarına yönelik pozitif ayrımcılık yapmasını sağladık. THY yönetimiyle görüşerek, Suudi Arabistan uçuşları başlamadan o paraların alınmasına vesile olduk. Suudi Arabistan’da vizesini aldığımız, yasak başladığı için uçuşunu gerçekleştiremediğimiz yolcular vardı. Girişimlerimiz neticesinde seyahat acentaları vize paralarını da almıştır” sözleriyle yapılanların bir kısmını özetledi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER