170 Milyar Dolarlık Pazar İçin Kollar Sıvandı

Sektörel Haberler 8 Ağustos, 12:18'de eklendi

170 Milyar Dolarlık Pazar İçin Kollar Sıvandı

Uluslararası Helal Turizm Derneği (IHATO), 2018’de 170 milyar USD’lik hacme ulaşan Müslüman seyahat pazarı için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u ziyaret etti.

helal turizm

IHATO, uluslararası düzeyde, helal turizm sektörünü temsil edebilecek bir yapıya kavuşmayı vizyon olarak belirlemiş. Helal turizm sektörü temsilcilerini ve paydaşlarını bir araya getirerek; Türkiye’nin dünya turizminden almış olduğu payı arttırmak amaçlı kurulan bir dernek. Bu anlamda Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile görüşme sağladılar.

“Helal Turizm Yönetmeliği hayata geçmeli”

IHATO Başkanı Yusuf Gerçeker, görüşme kapsamında Bakan ile konuşulan konular hakkında bilgiler verdi. “Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde ve paydaşların işbirliği ile hazırlanacak ‘Helal Turizm Stratejik Planı’ ile Türkiye’de helal turizm konseptinde gerçekleştirilebilecek; kış turizmi, yayla turizmi, deniz-kum-güneş turizmi, termal turizm, sağlık turizmi, ekoturizm gibi turizm türleri ve destinasyonlar belirlenmelidir. Bu anlamda özel sektörün ve diğer paydaşların da katılımı ile Helal Turizm Stratejik Planı’nın hazırlanması gerektiğini Sayın Bakanımıza ilettik.

Uluslararası Helal Turizm Derneği, 2018 senesinde ülkemizde faaliyet gösteren Müslüman-dostu otellerin, seyahat acentelerinin ve sektör paydaşlarının girişimiyle oluşturuldu. Derneğin global Müslüman seyahat pazarından pay alabilmesi için sektörün acil ihtiyaçlarından biri olan Helal Turizm Yönetmeliği üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yönetmeliğin tamamlanması ve hayata geçirilmesi için de Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteklerini almaya geldik” dedi.

“Müslüman Seyahat Pazarı’na hakim olmayı hedefliyoruz”

Konuyla ilgili Uluslararası Helal Turizm Derneği Başkan Vekili Taner Aydın da açıklama yaptı. Müslüman dostu turizm pazarında faaliyet gösteren tüm turizm işletmelerini kapsayacak şekilde, “Helal Turizm Ekosistemi Standartları”nın oluşturulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Helal Akreditasyon Kurumu, İslam Ülkeleri Standartlar ve Meteoroloji Enstitüsü, Türk Standardları Enstitüsü ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da aralarında yer alacağı paydaşların dahili ile çalışmalar başlattıklarını söyledi. 2018 yılında kendi ülkelerinden başka ülkelere tatile gitmiş 131 milyon turistin oluşturduğu Müslüman Seyahat Pazarı’na hakim olmayı hedeflediklerini belirtti.

Hedefimiz 2019 yılında 9 milyon kişi ile 10,5 milyar USD’ye ulaşmak

Uluslararası Helal Turizm Derneği Danışma Kurulu Üyelerinden Sn. Doç. Dr. Ömer Akgün Tekin’de Türkiye’ye 2018 yılında Müslüman seyahat pazarından gelen toplam turist sayısının 7 milyon kişi ile 9 milyar USD’lik bir ekonomi oluşturulduğunu belirtti. “Bu rakamın 2019 yılında 9 milyon kişi ile 10,5 milyar USD’ye ulaşmasını hedefliyoruz. Her geçen gün büyüyen Müslüman seyahat pazarına başta Kültür ve Turizm Bakanlığımızın olmak üzere tüm paydaşların da dikkatini çekmek istiyoruz. Türkiye’ye birkaç saatlik uçuş mesafesinde olan ve kişi başı gelir düzeyi 15.000 USD’nin üzerinde olan ve 55 milyon nüfusa sahip altı ülkeden (Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn, Umman) Türkiye’ye gelen turist sayısı 2018 yılında yalnız 1 milyon kişi düzeyinde kalmıştır. Bu sayıyı 2020 yılında 2 milyona 2030 yılında ise 15 milyonun üzerine çıkartmayı hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.

IHATO Başkan Yardımcısı Yusuf Yücel, “Türkiye genelinde helal turizm konseptinde, müslüman dostu otelcilik hizmeti veren tesislerin toplam yatak kapasitesi 35-40 bin civarındadır. Mevcut tesislerin kapasitesinin büyük oranda iç pazardaki ve gurbetçilerden gelen talep ile doldurulduğu, bu pazarların dışında kalan pazarlardan payının çok düşük oranlarda olduğu bilinmektedir” dedi. “Bu durum sektörün henüz yurt dışı pazar potansiyeline erişim sağlayamadığını göstermektedir. Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 57 ülke içerisinde karşıladığı turist sayısı ve elde ettiği turizm geliri bakımından birinci sırada yer alıyor. Mevcut başarının Müslüman seyahat pazarında da yakalanabilmesinin birkaç yıllık sistematik bir çalışma ile mümkün hale gelebilecektir” ifadelerini kullandı.

Yücel, “Helal turizm kavramına yönelik hatalı değerlendirmelerin giderilebilmesi ve kavramın standartlarının yasal düzenlemeler ve standardizasyon çalışmaları ile tespit edilebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel sektör ve üniversiteler iş birliğinde bilgilendirme çalışmaları yapılmalıdır” dedi. “Helal turizm konusundaki global ve yerel düzeydeki bilgi eksikliğinin giderilmesi, Türkiye’nin bu konuda bilgi toplayan değil dünyaya veri sunan lider bir ülke konumuna gelebilmesi için bu alandaki araştırma çalışmaları yapılması gerektiğini Kültür ve Turizm Bakanımıza ilettik. Ve iş birlikteliği hususunda kendilerinden sözler aldık” dedi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.