2017’NİN İK TRENDİ: ÇALIŞAN MUTLULUĞU

Sektörel Haberler 4 Haziran, 09:16'de eklendi

 2017’nin İK trendleri gün yüzüne çıktı. Gelecek yıl yöneticiler daha zengin paketler, bonuslar, aile organizasyonları ve yan haklarla yeteneği elde tutmaya ve sirkülasyonu düşürmeye çalışacak.

1464465704081

2016’nın ilk yarısını bitirmeye 1 ay kala gelecek yılın insan kaynakları (İK) trendleri de ortaya çıkmaya başladı. Şirketlerin performansını en üst seviyeye çıkarmak için çalışan performansını artırmak üzerine kurulu trendlerin başında çalışan sirkülasyonunu azaltma, yeteneği elde tutma, gerçek performans analiz süreçleri, ihtiyaçlarını yeniden belirleme, mobilite, marka değerini artıracak işe alma süreçleri, çalışanların mevcut niteliklerini artırma geliyor.

AİLELERE DOKUNUYORLAR
Çalışan sirkülasyonu en mühim konuların başında. Bunun için İK yöneticileri, çalışanları mutlu edecek ve huzurlu çalışmalarını sağlayacak modeller üzerinde çalışıyor. Bunun için çalışanlarının yanı sıra ailelerine de dokunmanın yollarını arıyorlar. Yan haklar, çalışanın ailelerini de kapsayan sağlık sigortaları gibi modeller uyguluyorlar. Pek çok kurumun anneler, babalar günü gibi özel günlerde toplu organizasyonlarla çalışanların ailelerini de kapsayan organizasyonlar düzenlemelerinin arkasında bu yatıyor.

ÖLÇÜMLER SIKLAŞACAK
Yıllardır İK yöneticilerinin en büyük sorumluluğu kuruma doğru işgücünü almaktır. Ancak bugünün dünyasında doğru işgücünü istihdam etmenin yanında yetenekli çalışanları kurumda tutmak da İK yöneticilerinin en büyük sorumlulukları arasında. Farklı teklifler, bonuslar, maddi paketler gibi uzun soluklu hesaplar yapan yöneticiler, bu çalışanların kendilerini özel ve güçlü hissetmelerini sağlamak için çalışıyorlar. Yöneticiler kurum içindeki yetenekli kişilere belli sorumluluklar verip 6 ay içinde kendilerini daha da geliştirmelerini sağlayan programlar hazırlıyorlar. Kurumlar performans artırmak için yıl içinde kısa dönemli performans ölçümleri yapıyorlar. Aldıkları geri beslemeye göre performans modellerinde düzenleme yapıyorlar. Bu da yöneticiye çalışanların performansıyla ilgili bir resim çizmiş oluyor.

TEKNOLOJİ YATIRIMI ARTIYOR
İK liderleri hiyerarşik bir yapı yerine yatay organizasyon yapılarına geçiyor. Mobilitenin daha az maliyetli ve çalışanı daha mutlu eden yanını keşfeden kurumlar teknolojiye yatırımı artırıyorlar. Çalışanın bulunduğu her yerden çalışabilmesini olanaklı kılan teknolojilerle şirketler hem zamandan hem de bütçeden tasarruf ediyor. Çalışanların eğitimi şirketlerin en fazla para harcadığı alanlardan. Verimi artırmak için çalışan özelinde eğitim içerikleri düzenleniyor. Sosyal medya aracılığıyla dağıtılan yazılar ve fotoğraflar da İK departmanları tarafından dış dünyayla bağlantı kurmak için kullanılıyor. İşte İnsan

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Ahmet Cem Yenal 08 Haziran 2016

Sayın kopyalayıp yazan; Ya derginizde boş sayfa vardı ya da bu memlekette yaşamıyorsunuz. Şimdi ben bu yazınızı kendi portalımda yayınlasam sizlere GALİZ küfür ederler. Onun için bu memleketteki İK hakkında önce bilgi edinin, araştırın sonra yayınlayın.