2018’İN İLGİNÇ SEYAHAT HABERLERİ

Sektörel Haberler 26 Aralık, 10:59'de eklendi

2018’İN İLGİNÇ SEYAHAT HABERLERİ

2018’de dünya genelinde 1 milyar 200 milyon turist seyahat etti. Bunlardan bazıları bu seyahatler nedeniyle manşetlere de taşındı. Kimi güldüren, kimi düşündüren bu haberleri sizler için derledik.

seyahat

“Selfie çekişmesinde arbede”

Roma’da Aşk Çeşmesi olarak da bilinen Trevi çeşmesinde Hollandalı ve Amerikalı iki kadın arasında en iyi selfie noktası için kavga yaşandı. Turistlerin yakınlarının da dahil olduğu kavga polisin müdahalesi ile son buldu. (dpa)

 

seyahat

“Çin Seddi’nde yasak”

Airbnb’nin Çin’de dikkat çekmek için düzenlediği çekiliş, Kültür Varlıklarını Koruma görevlilerinin engeliyle karşılaştı. Firma Çin Seddi’nin kulelerinden birinde sansasyonel bir konaklama umudu veriyordu. Airbnb iyi bir yıl geçirmediği için, birçok kent turistlere ev kiralanması konusunda yasaklar getirdi. Mallorca ve İbiza ise bu yasağa dahil. (spiegel.de)

 

seyahat

“İngiliz turist 10 saat yüzüp kurtuldu”

Norwegia Star’ın güvertesinden Adriyatik Denizi’ne düşen İngiliz turist uzun süren arama-kurtarma çalışmalarının ardından bulundu. Alman şarkıcı Daniel Küblböck ise bu kadar şanslı değildi. Hamburg’dan bindiği yolcu gemisinden Kanada açıklarında atladığı belirtilen şarkıcının, okyanus da kaybolduğu bildirildi. (afp)

 

seyahat

“Orman yangınları Kaliforniya’yı felç etti”

Sıcak ve kuru geçen yaz, birçok ülkede orman yangınlarına sebep oldu. ABD’deki Yosemite Ulusal parkı 3 hafta süreyle kapatıldı. Portekiz, İsveç  ve Yunanistan da orman yangınlarıyla mücadele eden ülkelerden. Çıkan yangınlar pek çok kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu. (dpa)

 

seyahat

“Güneş kremini yasaklayan ilk ülke” (DW)

Okyanusya’daki ada ülkesi Palau çevre koruma konusunda dünyanın öncülerinden. Yıllar önce dünyanın ilk köpekbalığı koruma alanı burada oluşturuldu.  Ticari amaçlı su ürünleri avcılığı da ilk burada yasaklandı. Palau’nun gündeminde şimdi ise mercanlara zararlı güneş kremleri yer alıyor. Küçücük bir ülke olabilir ama sürdürülebilirlik konusundaki hedefleri çok büyük. (DW)

 

seyahat

“Instagram kurbanı mekanlar”

Instagram’da henüz keşfedilmemiş cennetler şeklinde paylaşılan farklı gezi noktaları turistler için öncelikli hale geliyor. Güney Tirol’de bulunan Braies/Prags gölü de bunlardan bir tanesi. Gölün Instagram’da şu anda 200 bin kadar fotoğrafı mevcut. Sonuç olarak, göle giden yol bu yaz yoğunluk nedeniyle kapatıldı. (spiegel.de)

 

seyahat

“Restoranda çocuk yasağı”

Almanya’nın tatil adalarından Rügen’deki bir restoran çocukların masalara tırmanmasına dur demek için, restorana çocuk getirilmesini yasakladı. Karar büyük tartışmalara sebep olurken, restoranın da dolup taşmasını sağladı. Son yıllarda otel ve gastronomi branşında “Yalnızca yetişkinlere özel” alternatifler oldukça popüler görünüyor. (dpa)

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.