2019’UN EN GÜÇLÜ PASAPORTLARI ARASINDA TÜRKİYE KAÇINCI OLDU?

Sektörel Haberler 8 Ocak, 11:04'de eklendi

2019’UN EN GÜÇLÜ PASAPORTLARI ARASINDA TÜRKİYE KAÇINCI OLDU?

2019’un en güçlü pasaportları belli oldu. 2019’un en güçlü pasaportları arasında Türkiye kaçıncı oldu sorusu da yanıt buldu. Pasaportların gücü dünya üzerinde kaç ülkeye vizesiz gidilebileceğiyle ölçülüyor.

 

İŞTE Pasaport Index 2019 Ocak listesi

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile 115 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Türk pasaportu, Avrupa ülkeleri sıralamasında 18. sırada kendine yer buldu. Dünyada ise en güçlü 39. pasaport olduğu belirtildi. Dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında en başta ise Birleşik Arap Emirlikleri var.

Kanada merkezli danışmanlık şirketi Arton Capital’in hazırladığı araştırma ‘Passport Index’ web sitesinde yayınlandı. Araştırma, ülke pasaportlarının vizesiz ya da kapıda vizeyle seyahat edilebilen ülke sayısı dikkate alınarak oluşturuldu.

TÜRK PASAPORTU

Türk vatandaşlarının vizesiz olarak seyahat edebildiği 115 ülke bulunuyor. 83 ülke ise Türk vatandaşlarından vize istiyor. Listenin başında ise vizesiz olarak 167 ülkeye seyahat edilebilen pasaportuyla Birleşik Arap Emirlikleri var. Birleşik Arap Emirlikleri’ni 166 ülkeye vizesiz seyahat imkanı tanıyor. Almanya ve 165 ülke ile Singapur sıralamada takip eden ülkeler. Listenin son sırasında 5 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunan Afganistan pasaportu bulunuyor.

AVRUPA BU KONUDA ZİRVEDE

Analiz edilen 2019’un en güçlü pasaportlar listesindeki ilk 20 ülkenin 15’inin Avrupa’dan olduğu görülüyor. Türkiye pasaportunun vizesiz seyahat edebildiği 155 ülkenin 71’i Türk vatandaşlarını hiçbir vize uygulamasına tabi değilken, 44 ülke kapıda vize uygulayabiliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.