85. İEF İZMİRLİ TURİZMCİYİ MEMNUN ETMEDİ

Sektörel Haberler 25 Ağustos, 18:11'de eklendi

Kapılarını 26 Ağustos günü açacak ve 4 Eylül gününe kadar açık kalacak 85. İzmir Enternasyonal Fuarı İzmirli turizmcileri memnun etmedi. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “Fuarın eski tadı, tesislerimizde fuar hareketliliği yok. Genelde günübirlik konaklamalar söz konusu” dedi. İşler, yenilikçi bir yaklaşımla anlayış değişikliğine gidilerek fuarın çekici hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

2016 07 04 KULTURPARK

Kent merkezinde bulunan oteller bu yıl 85. kez kapılarını açacak uluslararası fuardan umduğunu bulamadı. Geçmiş yıllardaki doluluk oranlarının düşüklüğü nedeniyle fuar bu yıl turizm sektörünün yüzünü güldürmedi. Geçmiş yıllarda doluluk oranlarının yüzde 70 – 80’lere vardığını hatırlatan turizmciler, fuara yoğun katılımın getirdiği hareketliliğin son yıllarda yerini durgunluğa bıraktığını dile getirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, turizmcilerin önceki yıllarda fuar hareketliliğinin en yakın tanığı olduklarını söyledi. Geçmişte ülke ve İzmir ekonomisinde ciddi bir ağırlığı olan fuarın giderek panayır görünümüne büründüğünü, Türkiye’nin 85 yıllık markası olan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın yenilikçi özelliğini kaybettiğini anlatan Mehmet İşler, şu görüşleri dile getirdi:

“Bu fuar eskiden inovatif bir fuardı. Gerek katılımcılar gerek ziyaretçiler için önemliydi. Aydın’dan, Manisa’dan, tüm Ege’den ve diğer bölgelerden insanlar yenilikleri görmek için geliyordu. Otomotiv ve tarım makinelerinin, eğlence sektörünün getirdiği hareketliliği hatırlayalım. Fuar sırasında da ciddi konaklamalar yapılıyordu. İnsanlar şimdi günübirlik gelip geçiyor. Turizmciler de bu fuardan, fuarın katma değerlerinden eskisi gibi faydalanamıyor. Fuarın eski tadı, dolayısıyla tesislerimizde fuar hareketliliği yok.”

Uluslararası fuarda yenilikçi bir yaklaşımla anlayış değişikliğine gidilmesi ve fuarın çekici hale getirilmesi gerektiğini söyleyen ETİK Başkanı Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, her fırsatta İzmir’in bir yüksek teknoloji kenti olacağından söz ediyor. Bu anlamda İzmir ve onun uluslararası markası olan fuar yönünü yüksek teknolojiye çevirebilir, yanında da inovatif ürünleri ekleyebilir. Öyle bir fuar olmalı ki, insanlar günü birlik değil, bir kaç gün kalmalı gelsin. İzmir Enternasyonal Fuarı yenilikçiliğe açık, ciddi firmaların katıldığı, konaklamaların arttırıldığı ve özlediğimiz hareketliliğe kavuşmuş bir fuara dönüşsün. Uluslararası fuara eski günlerdeki gibi rağbet görsün.”

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.