ABD’Lİ TURİST ATAĞI

Sektörel Haberler 14 Temmuz, 09:59'de eklendi
ABD’li turist atağı

TÜRK Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Bora Gürçay, hem iki ülke arasındaki ihracatı ve işbirliğini geliştirmek için Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve KOSGEB ile yeni projeler hayata geçiriyor hem de Amerika’dan Türkiye’ye turist gelmesi için tanıtım atağı başlatıyor.

Önceki akşam Gürçay, ABD Ticaret Odası’nın Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Myron Brilliant’ın onuruna yemek verdi. Yemeğe TİM Mehmet Büyükekşi ve Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem de katıldı. Gürçay, “Amerikan firmalarının Türkiye’de kalıcı olması, yatırımlarını artırması için çalışıyoruz. Şu an Türkiye’de 1500 Amerikan firması var, bu sayı artmalı” dedi. Washington’daTABA’nın ofis açtığını söyleyen Gürçay, Türkiye’den orta ölçekli firmalarla Amerikalı şirketler arasında köprü oluşturmak istediklerini söyledi. KOSGEB ve TİM ile işbirliği içinde olduklarını anlatan Gürçay, TİM’in açacağı Ticaret Merkezleri’ne de destek vereceklerini aktardı. TABA 2 ay içinde İzmir, Antalya, Nevşehir ve Muğla valilerinin katılacağı bir ABD ziyareti planladı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile de görüşen TABA, bu ziyaretlerle Türkiye’deki farklı destinasyonların tanıtımlarının yapılmasını sağlayacak. Gürçay, “Türkiye’yi tanıtmak istiyoruz. Buralara kadar geldiklerinde de Yunanistan ve Mısır gibi ülkelere de gelmek istiyorlar. Bu yüzden geniş ve iyi hazırlanmış bir pakete ihtiyaç var” dedi. Gürçay, Amerikalı turistlerin ülke dışına çıktıklarında daha çok Amerikalı zincir otellerde kaldıklarını ve kendi havayollarını da tercih ettiklerinin altını çizerken, “American Airlines ve Delta şirketleriyle de görüşüyoruz. THY çok güçlü ancak Amerika’nın şirketleriyle Atlas ve Pegasus gibi şirketlerimizin de bağlantılı uçuşlar konusunda işbirlikleri olabilir. Bunlar üzerine de çalışıyoruz” dedi.
ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myron Brilliant da Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkilerin önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacağını dile getirdi.

TABA bir süredir Amerikan Ticaret Odası ile birlikte Türk-Amerikan Üniversitesi kurmak için çalışıyor. Gürçay üniversitenin 3’üncü Havalimanına yakın bir bölgede kurulacağını ve üniversitenin bilişim üniversitesi olacağını söyledi. (HÜRRİYET)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.