32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

AB,TURİZM İÇİN TÜM DÜNYA VİZELERİ GEVŞETMEYE HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu turistlere AB´ye giriş vizelerinin verilme şartlarını gevşetmeyi planlıyor.
eu_flag_914818430

Alman FVW dergisinde çıkan habere göre Avrupa Komisyonu, Avrupa turizm sektörünün dünya turizminde daha başarılı olabilmesi ve rekabet etme güçünü arttırması için, vize şartlarını kolaylaştırmaya hazırlanıyor.

 

Bu doğrultuda Brüksel´de birkaç öneri sunan AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, „turistler, işadamları, bilimadamları, öğrenciler ve sanatçılar için daha cazip bir bölge haline gelmeliyiz“ dedi.

 

Avrupa Komisyonu´nun yayınladığı bir araştırmaya göre daha gevşek vize şartları özellikle Çin ve Rusya gibi gelen turistlerin sayısını yüzde 30 ile yüzde 60lık bir oranla arttırabilecek ve böyleye 5 yıl içinde 130 milyar Euro´luk bir turizm geliri artışını da sağlayabilecek. Böylesi bir hamlenin aynı zamanda bütün AB bölgesinde turizmde toplam 1.3 milyon kişilik bir yeni istihdam yaratabilecek.

 

AB´de sanayi ve girişimcilikten sorumlu başkan yardımcısı olan Antonio Tajani, „bir çok ülkenin turizme önem vermeye başladığı ve uluslararası rekabetin gittikçe kızıştığı bu dönemde yeni vize şartları ile Avrupa turizm sektörüne yeni imkanlar sunacağız“ diyor.

 

Ne var ki, yeni şartların kabul edilmesi her halükarda biraz sürecek, çünkü bu yeni ve daha gevşek şartların en erken 2015 yılında resmen kabul edilebileceği beklenmektedir.

 

Kabul edilecek yeni öneriler ise şunlardır:

 

  • Vize verilme sürelerinin şu anki 15 günlük süreden 10 günlük süreye kısaltılması. Başvuru süresinin şu anki 3 aydan 6 aya kadar uzatılması.
  • Avrupa Birliği´ni sıkça ve düzenli ziyaret edenlere kolaylıkların tanınması ve bu bağlamda özellikle 3 yıl geçerli çoklu girişe izin veren vizelerin verilmesi.
  • Daha kolay bir şekilde doldurulabilen formların hazırlanması ve online başvuru olanağının tanınması.
  • AB´ye komşu olan ülkelere 15 günlük kısa kalışlar için verilecek vizeler için daha da kolaylaştırılmış özel şartların getirilmesi.
  • AB´ye üye olan ülkelerin büyük organizasyonlara katılmak üzere gelecek misafirlere tek başına özel kolay şartlar sunabilme özgürlüğü.
  • Bütün AB´yi gezmek isteyen, fakat bu gezi sırasında hiç bir ülkede bir yarıyıl içinde 90 günden uzun bir süre kalmayacaklar için bir yıllık „Avrupa Turu Vizesi“ adında özel bir vizenin getirilmesi.

 

Bu önerilerden son derece memnun olduğunu bildirip önerilerin bir an önce kabul edilip hayata geçirilmelerini istediğini bildiren Avrupa Kruvaziyer Birliği CLIA´nın başkanı Pierfrancesco Vago, „Akıllı bir vize programı milyonlarca turistin seyahat etmesini engelleyen bürokratik engelleri ortadan kaldırıp AB dışından gelen yolcuların kısa ve keyifli kısa kalışlarını kolaylaştırmalıdır“ dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER