AKDAĞ: TURİST REHBERLERİ İÇİN HİÇBİR DESTEK YOK

Sektörel Haberler 20 Haziran, 11:28'de eklendi

ADRO Başkanı İsa Akdağ: 2016 yılı Türk turizminin imtihanı olacak. Ancak turist rehberleri için hiçbir destek açıklanmıyor, rehberler yalnız bırakıldı.

isa resmi profil

İSTANBUL- Terörün dünya turizminin gelişmesini engellediğini belirten Adana Rehberler Odası-ADRO Başkanı İsa Akdağ “Turizm de 2016 yılı için belirsizlikler devam ediyor. Geride bıraktığımız 2015 yılını Suriye sorunu ve terörün gölgesinde geçiren turizm, 2016 yılı da Türk turizminin imtihanı olacak. Ancak profesyonel turist rehberleri için hiçbir destek açıklanmıyor. Rehberler yalnız bırakıldı” dedi.

REHBERLERE HİÇBİR DESTEK YOK
Akdağ, olumsuzluklara rağmen otellerin ve seyahat acentelerinin tek tek gelen münferit rezervasyonlarla varlıklarını idame ettirme gayreti içinde olduklarını belirterek “Bu krizin asıl mağdurları turist rehberleridir. Çünkü, bu meslek grubunun başka alternatifi yoktur. Turist dehberi tura çıkamasa evine ekmek götüremez. Buna rağmen son zamanlarda çıkartılan ve geliştirilen turizm destek paketlerinde maalesef bu meslek grubunun gözardı edildiğini görüyoruz. Ayrıca geçen ay Kültür ve Turizm Bakanlığının istihdam etmek için aldığı 2000 kişinin rehberlerden olması gerekiyordu. Rehberlere hiçbir destek yapılmıyor”dedi.

HER SALDIRIDA UMUTLAR SUYA DÜŞÜYOR
Dünyayı saran terör ortamının Avrupa ve Amerika’ya yayıldığını, Türkiye’nin en büyük turizm pazarı olan Rusya ve Arap ülkeleri etkisi altına aldığını belirten ADRO Başkanı İsa Akdağ “Her doğan güneş turizm için yeni bir gün, turizmciler için bir umut derken, maalesef arkasından hemen bir bomba patlıyor ve umutlar suya düşüyor. Hiç kimse yarının ne olacağını bilemiyor herkes turizmin geleceğinden endişeli. Turizmciler önlerini görmek için devletten daha çok teşcik bekliyor” şeklinde konuştu.

2016 DAHA KÖTÜ GEÇECEK
İsa Akdağ, Ankara Kızılay Meydanı,İstanbul Sultanahmet ve İstiklal Caddesi’nde meydana gelen canlı bomba saldırılarının yaraları sarılıp hafızalardan silinmeden, Vazneciler saldırısı bir kez daha turizm sektörünü yaşananlardan dolayı kaygılarını artırdığını belirterek şunları anlattı:
“Turizmin 2016 yılı için umut vermediğini üzülerek söylemeliyim. Turizmde umutlar tükeniyor. İnşallah yanılırım ama öyle görünüyor ki 2016 daha kötü geçecek dedi. Turizm sektörünün en büyük riski terördür. Yapılan anketlerde 2015’e damgasını vuran gelişmeler uluslararası terör, döviz kurlarındaki artış, Suriye krizi ve yatak kapasitesi artışı olarak sıralanıyor.”

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.