ALMAN AİLELER İMAJA DEĞİL, FİYATA ODAKLANIYOR

Sektörel Haberler 10 Kasım, 11:32'de eklendi

Thomas Cook Almanya CEO’su Stefanie Berk, son yaşanan siyasal ve toplumsal gelişmelerin seyahat sektörü üzerindeki etkilerini değerlendirdi.
Almanya seyahat pazarının ikinci büyük grubu Thomas Cook’un Almanya kolunun CEO’su Stefanie Berk, Avrupa ve çevresinde yaşanan son siyasal ve toplumsal olayların seyahat satışlarına etkilerini değerlendirdi.

Tatilci fiyat odaklı yaklaşıyor

Alman basın ajansı DPA’ya konuşan Stefanie Berk, dünya genelindeki hızlı gelişmelere karşın alt ve orta sınıfların tatil tercihi yaparken sanıldığı kadar politik yaklaşım içinde olmadığını, daha çok fiyat odaklı yaklaştıklarını söyledi.
Berk, özellikle ailelerin tatil kararı verirken en uygun fiyatlı tatili kriter olarak birinci sırada tuttuklarını belirtti.

Güvenlik önemli ama…

Terör saldırılarının güvenlik olgusunun önemin arttırdığını kaydeden Berk, özellikle İstanbul Sultanahmet’te Alman tatilcileri hedef alan terör saldırısının Türkiye talebinde önemli düşüşlere neden olduğunu belirterek, “Bu tür olaylarda pek çok kişi önce bekleyip, olayın olduğu destinasyondaki durumu gözlemliyor. Ancak daha sonra yavaş da olsa talepte yeniden bir canlanma olduğu görülüyor. Tatilcilerin pek çoğu Antalya ve çevresindeki güney kıyılarındaki güvenliği İstanbul ve Ankara’dakinden farklı değerlendiriyor” dedi.

alman

Özellikle son zamanlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekseninde Almanya’da oluşan olumsuz imajın tatil kararlarında etkileri ile ilgili soruya ise berk şu yanıtı verdi:
“Evet, imaj her zaman tatil kararında rol oynar. Ancak yüksek sezonda ailesi ile tatile çıkan tipik bir Neckermann müşterisi için en başta fiyat-hizmet kalitesi dengesi olmak üzere başka kriterler ön plana çıkıyor. Bünyemizdeki Öger Tours ile seyahat eden Almanya’daki Türkler üzerinde siyasal gelişmelerin daha etkili olacağını düşünürdüm, ama onlarda da böyle olmadığını gördüm.”

Tatilcilerin karar süreci uzuyor

Dünyadaki son siyasal gerginliklerin tatil kararı sürecinde de etkili olmaya başladığına işaret eden Berk, tatilcilerin karar süreçlerinin giderek daha da uzadığını, bütün seçeneklerin gözden geçirildiğini söyledi.

Trump’un seçilmesinden çok Dolar kuru etkili

Stefanie Berk, Donald Trump’un başkanlık yarışını kazanmasının ABD talebini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruya yanıt verirken de talebi belirleyecek temel faktörün Dolar kuru olacağına işaret ederek, sırf bu yüzden ABD’ye seyahat etmekten vazgeçeceklerin oranının en çok yüzde 10-15 seviyesinde olacağını, büyük çoğunluğun ABD’ye seyahat etmeye devam edeceğini ifade etti.

Brexit Londra seyahatlerine olumlu yansıyabilir

Berk, Brexit (İngiltere’nin AB’den çıkması) etkisi hakkında da şunları söyledi: “Bunun gelecek yılki Londra seyahatlerine olumlu etkileri de olabilir. Pound bugüne dek çok güçlüydü ancak değer kaybına uğradı. Fakat bir Alman tur operatörü olarak Büyük Britanya bizim açımızdan büyük bir pazar değil.”

İnsanlar her şeye rağmen dünyayı tanımak istiyor

Dünyadaki hızlı gelişmeler karşısında seyahat dünyasının çok da etkilenmemesinin nasıl açıklanabileceği sorusu üzerine de Berk, tatilcilerin tam da bu zor dünya koşullarında bulundukları ortamdan uzaklaşıp dinlenmeye daha çok gereksinim duyduklarını ve dünyayı keşfetme, özellikle uzak destinasyonları tanımaya yönelik talebin buna uygun olarak artış gösterdiğini vurguladı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.