Almanya’dan Karar! Thomas Cook Mağdurlarının Paraları Ödenecek Mi?

Sektörel Haberler 12 Aralık, 11:37'de eklendi

Almanya’dan Karar! Thomas Cook Mağdurlarının Paraları Ödenecek Mi?

Alman Hükümeti, Thomas Cook´un sigortası tarafından ödenmeyen zararları karşılama kararı aldı. Kararla birlikte devlete çıkacak masrafın yüzlerce milyon Euro bulacağı tahmin ediliyor.

Thomas Cook Sonrası, Turizmdeki Batık Krediler Ne Olacak?

Alman kamu televizyonu ARD´nin haber programı „Tagesschau“a göre Federal Almanya Hükümeti Thomas Cook´un iflasından dolayı mağdur olan vatandaşların paralarını ödemeye karar verdi.

Ödenecek paralar, Thomas Cook´un sigorta şirketi olan Zurich Sigortası tarafından ödenmeyecek paralardan ibarettir. Thomas Cook´un müşterilerinin parasını sigortaladığı meblağ, iflastan ortaya çıkan zararların tümünü ödemek için yeterli değil.

Şu ana kadar yapılan hesaplamalara göre Thomas Cook iflasından sadece Almanya´da ortaya çıkan zararlar, 287 milyon Euro´yu bulacak. 2018 yılında yapılan son iflastan koruma önlemlerine göre tur operatörlerin sigorta şirketleri müşteri paralarını ancak 110 milyon Euro´ya kadar sigortalamak zorundalar. Aradaki farktan dolayı Thomas Cook´un Almanya´daki müşterileri, hükümetin aldığı karardan önce ancak ödedikleri paralarının ancak yüzde 17,5´ini alacaklardı.

Aslında 2015 yılında Avrupa Birliği, müşteriler tarafından tur operatörlerine ödenen paralarının tümünün güvence altına alınmasına karar vermişti ve Almanya bu kararı – tüm AB üyesi ülkelerde olduğu gibi – uygulamak zorunda kalmıştı. Yeni şartları uygulamaya koyarken Almanya iflasa koruma miktarını 110 milyon Euro ile sınırlayarak yanlış hareket etti. AB kararını uygun olmayan bir şekilde uyguladığı için, müşterilerin devleti mahkemeye verme olanağı doğdu.

Federal Almanya Hükümeti verdiği kararla bu tarz davaların önünü kesti. Fakat uygulama halen eksik olduğu için, Federal Almanya Hükümeti şimdi de AB kararını tam olarak hayata geçiren yeni yasal düzenlemelerin yapması gerekecek. (Tourexpi)

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.