Amerikalı Kredi Derecelendirme Kuruluş S&P’den Turizm Açıklaması

Sektörel Haberler 12 Ekim, 10:00'de eklendi

Amerikalı Kredi Derecelendirme Kuruluş S&P’den Turizm Açıklaması

ABD merkezli kredi değerlendirme kuruluşu S&P, Barış Pınarı Harekatı’nın ardından Türkiye ekonomisine ilişkin açıklama yaptı. Turizmin ülke ekonomisine sağladığı katkıya dikkat çekti.

turizm

Standard & Poor’s Global Ratings, Barış Pınarı Harekatı’nın potansiyel sonuçlarını yorumladı.  Kuruluş, gibi Türkiye’nin turizm altyapısını da içerecek şekilde bölgede misilleme saldırıları getirebileceğini ifade etti.  Turizm gelirlerinin 2019 yılında ülke ekonomisine olan katkısını vurguladı.

Bu Harekattan Turizm Nasıl Etkilenir?

S&P Global Ratings, Türkiye ordusunun Suriye’ye girmesinin Türkiye’de kur ve ödemeler dengesi için riskler ortaya çıkardığını bildirdi. S&P, yaşanan bu gelişmenin Türkiye’nin kredi notunda herhangi bir ani etki göstermesini beklemediklerinin de altını çizdi. Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan haberde S&P şunları dile getiriyor. S&P; Kuzey Suriye’de askeri operasyonun potansiyel sonuçları hakkında şu ifadeleri kullandı. Geçmişte olduğu gibi Türkiye’nin turizm altyapısını da içerecek şekilde bölgede misilleme saldırıları olabilir dedi.

Turizm Sektöründeki Artış Dikkat Çekici

S&P Turizm gelirlerinde artışın 2018 yılından itibaren Türkiye’nin cari işlemler hesabında görülen yeniden dengelenmeye önemli katkı sağladığını belirtti. S&P, 2019’un ilk yedi ayında da net yabancı turizm gelirlerinin ABD Doları cinsinden neredeyse yüzde 25 arttığına dikkat çekti. Türkiye’nin 2018 ve 2019’daki güçlü turizm performansında güvenlik riskleri konusunda olumlu algılamanın etkili olduğunu belirten S&P, Suriye’deki çatışma ve Türkiye’de terörün yeniden canlanması olasılığının bu algıya zarar verebileceğini ve Türkiye’nin döviz kazançlarındaki geniş kapsamlı toparlanmayı engelleyebileceğini de vurguladı. S&P Türkiye’yi B+ kredi notu ve durağan görünümle derecelendiriyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.