ANTALYA MÜZESİNDEN SEVİNDİREN HABER

Sektörel Haberler 14 Ocak, 11:24'de eklendi

ANTALYA MÜZESİNDEN SEVİNDİREN HABER

Antalya Müzesi yerinde kalacak haberi, kentteki sivil toplum kuruluşlarınca sevinçle karşılandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, bir süredir tartışılan Antalya Müzesi’nin taşınacağına ilişkin konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Antalya Müzesi yerinde kalacak” açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklama konuyu gündeme getiren sivil toplum kuruluşlarını memnun etti. STK temsilcileri uzun süredir kent gündemini meşgul eden tartışmanın resmi açıklama ile sona erdiğini vurguladı.

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, “Müzenin yerinde kalması için birçok kurum ile birlikte çalışmalar gerçekleştirdik. Bu noktada sağduyu kazandı’’ dedi.

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV)  Başkanı Yeliz Gül Ege de “Uzun süredir gündemde olan müze taşıma tartışmasının bitmesi ile mutlu olduk. Sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket etmelerinin yararını bir kez daha gördük. Bu devam ettirilmeli ve kente değer kazandırmalıyız” dedi.

Eşgüdüm Kurulu Başkanı Tayfun Çavdar da kararın isabetli olduğunu ve dünyaya baktığınızda müzelerin şehir içinde değerlendirildiğini açıkça görürsünüz” dedi.

Kent Konseyi Başkanı Sema Nur Kurt da  kararın doğru olduğunu belirtti. “Asıl yapılması gereken eski binanın korunmasıdır. Karayollarından alınan araziye yeni bir bina inşa edilebilir. Bu sayede müzemiz kapanmadan süreç tamamlanabilir” açıklamasında bulundu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin,  “Karar bizi mutlu etti. Asıl aşama Karayollarına ait olan arazinin müzeye dahil edilmesi ve müze kapanmadan projenin uygulanmasıdır’’ dedi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık ise;”Turizm ve kültür adına büyük sevinç içindeyim” dedi. Aslında müzenin taşınmasıyla ilgili resmi karar yoktu. Ancak böyle bir fikrin tartışılması bile kent dinamiklerini harekete geçirmeye yetti. Sağduyulu davranılarak müzemizin yerinde bırakılması kültür varlığımızın geleceği için çok önemli.”

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.