Antalya’nın Selfie Noktası

Sektörel Haberler 21 Ağustos, 16:50'de eklendi

Antalya’nın Selfie Noktası

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu  Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz, ” Antalya Selife” başlıklı yazısında dünyanın  Selfie kavramını nasıl kullandığını anlatırken, Türk turizm profesyonellerine de Selfie konusunda öneriler sunuyor.

recep yavuz

Selfie genelde iki obje üzerine inşa ediliyor. 1. kişinin kendisi 2. güzel bir görsellik. Haliyle bu ikisi en çok kişinin gezdiği, tatil yaptığı dönemde ve yerlerde bir araya geliyor. Bundan dolayı ‘Selfie’ en çok turizm alanında gündemde oluyor.

 

Seyahat esnasında karşısına çıkan birçok görsellik ve yenilik tatilcinin selfie çekim arzusunu teşvik ediyor. Artık neredeyse tatile çıkmadan nerelerde en güzel selfielerin çekilebileceği önceden planlanıyor. Yere yaratak arka planda Everest pozu içeren bir selfie, ya da bir gökdelenin en tepesinde tek ayak üzerinde çekilmiş bir selfie, sadece milyonlarca insanın dikkatini çekmiyor, aynı zamanda o ülkeyi hiç aklından geçirmeyen yüzbinleri oralara gidip daha farklı, daha yaratıcı selfieler çekmeye itiyor.

TURİZM DÜNYASI SELFİEYİ KEŞFETTİ…

Turizm dünyası Selfie gerçeğini çoktan keşfetti. Hemen her önemli destinasyonun birkaç önemli selfie noktası artık. Hatta her şehir kendi selfie noktalarını yarattı. Berlin’de ön plan çıkan selfie noktaları; Olimpiya Satadyumu- Şeytan tepesi- Wittenberg Metro İstasyonu-ICC Kongre Merkezini-Boxenhager Meydanını-nHow Oteli- Molekül Adamı-Brandenburger Kapısı- Holocaust Antını – Meclis Binası olarak biliniyor. Rusya, Kızıl Meydan- Q2 Lounge- Çikolata Caddesi-Beyaz Kilise-Baykal Gölü-Dünyanın sonundaki Köprü Wladiwostok-Kırlangıç Yuvası Sarayı’nı en güzel selfie meknalrı olarak sunuyor. Londra Neal’s Yard in Covent Garden- Portobello Yolu- Churcill Arm’s Kafeteryası- Overseas Bankasının  eski Telefon Kabinesi-Themse Nehri selfieciler için olmazsa olmaz. Prag kendi Selfie noktalarını yaratmış; Prag Kalesi, Bohemya Köyü Krumlov,Jested Televizyon Kulesi, Brno Astronomik Saat, Moravia Minaresi. Mayorka’da yaratmış selfie noktalarını, Palma Yazan Anıt, Polença Basamakları,  Walldemoossa Çiçek Yolu, La Seu Katedrali, Carrer Graffiti. Atina zengin tarihsel değerlerine sarılmış, Akropolis,Monastraki Meydanı, Tarihi Agora, Lycabettus Dağı, Plaka, Zeus ve Hadrian Tapınakları, Syntagma Meydanı (Askerlerin nöbet değişimi). Paris’te selfie konusunda dünyanın en iddialı şehirlerinden: Eyfel Kulesi, Notre Dome, Louvre Müzesi, Dior House, Little Art Dergi-Gazete Standları,Paris Cafeleri..

Hemen her yerin, her şehrin Selfie noktası var. Internette rahatlıkla bulabilirisiniz. Birileri sıralamış. Daha çok gezenler oluşturmuş bu noktaları. Kimi araştırma şirketleri , tur operatörleri de bu konuda sürekli yarışmalar düzenliyorlar.

DÜNYADA EN ÇOK SELFİE ÇEKİLEN YERLER…

En çok selfie çekilen ve paylaşılan yerler arasında da bir rekabet var. Bu konuda onlarca farklı listeler var. Hepsinin ortalmasını alırsak aşağıdaki sıralama çıkıyor.

 1. Rio De Jenerio –İsa Heykeli
 2. Kjerag Uçurumu-Norveç
 3. Takstan Tapınağı-Bhutan
 4. Troltunga-Norveç
 5. Buz Mağazarası-Alaska
 6. Manarola Köyü-İtalya
 7. Newvork Çatıları
 8. Madam Tussard Balmumu Müzesi –Londra
 9. Ölüdeniz-israil
 10. Gizza Pimadileri-Mısır
 11. Balon Uçuşu-Kapadokya
 12. Burj Khalifa-Dubai
 13. Çin Seddi-Çin
 14. Londra-Times nehri
 15. Sagrada Familia-Barcelona
 16. Colosseum –Roma
 17. Eyfel Kulesi-Paris
 18. Big Ben –Londra
 19. Disney World-Florida
 20. Maccha Piccu –Peru

İstanbul’un Selfie Noktaları:

 1. Galata Kulesi
 2. Pierre Loti
 3. Çamlıca Tepesi
 4. Balat
 5. Emirgan Parkı
 6. Ortaköy
 7. Büyük Valide Han
 8. Yerebatan Sarnıcı
 9. Kapalı Çarşı
 10. Kız Kulesi
 11. İstiklal Caddesi
 12. Sultan Ahmet Meydanı
 13. Topkapı Sarayı
 14. İstanbul Boğazı

YA ANTALYA…

Bunu size sorarak başlayayım: Antalya’da selfie deyince aklınıza bir yer geliyor mu?

Yani turistlerin selfie çekmek için akın akın gittiği bir yer neresi olabilir? Düden şelalesi mi? Konyaaltı Sahili mi? Antalya Müzesindeki heykeller mi?

Düşündünüz ama hemen bir şey bulamadınız diye tahmin ediyorum.

Bence Antalya’ya henüz selfie gelmemiş. Aspendos’tan Kaleiçine, Teleferikten, Alanya Kalesine kadar yüzlerce doğal ve tarihi güzelliğine rağmen, Antalya’nın bilinen selfie noktası denebilecek bir yeri yok. Mutlaka her yerde selfieler çekiliyordur ama, ‘orada selfie çekilmezsen Antalya’ya gitmemişsin’ dedirten bir yerimiz henüz yok. Otel, AVM ve Restaurantlardakiler bir şehrin efektini veremeyeceği için selfie için kalıcı ve etkili değiller. Mutlaka bir yer olmalı, ilginç olmalı ve o nokta o şehri anlatmalı.

Hem turistin Antalya’ya gitmesine vesile olacak, hem de paylaştığı selfie ile Antalya’nın tanıtımı yapacak 14 milyon turistimiz varken bir selfie noktası bulalım artık…

Her yıl 300 kişi selfie çekerken ölüyor, aman düzgün bir yer olsun lütfen…

Recep Yavuz’un diğer yazılarına ulaşmak için tıklayın!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.