AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜ PİRİ: EKİM’DE VİZE SERBESTİSİ YOK!

Güncel, Sektörel Haberler, slide 29 Ağustos, 14:34'de eklendi

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, ekim ayında vize serbestisinin gelmeyeceğinin kesin olduğunu belirtirken, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri sürecinde 15-20 yıl öncesine dönemeyeceğini söyledi.

vizesiz-seyahat-onerisi-basbakanlik-ta-2184457
Resmi temaslarda bulunmak için Ankara’da bulunan Piri, başbakan, dışişleri, içişleri bakanlarının da aralarında olduğu isimlerle bir araya geldi.‘Tango yapmak için iki kişiye ihtiyaç var’

Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç’e konuşan Piri, “AB-Türkiye katılım sürecinin geleceğinden umutlu musunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Türkiye sürece geri dönebilecek mi? Katılım müzakerelerinde tek suçlu elbette Türkiye değil. 28 ülkenin onayı ile fasıllar açılıyor ve geçmişte insan hakları ile ilgili faslı açmak çok iyi olurdu ama ne yazık ki Konsey’de bu olmadı. Tango yapmak için iki kişiye ihtiyaç var. Bu ülkede reformların sürdüğünü göstermek gerek; vahşi saldırıdan sonra şu an çok özel bir dönem, bunu anlıyorum. Ama Türkiye’nin nereye ulaştığına bakarsanız, 15-20 yıl öncesiyle kıyaslarsanız, Türkiye bu zamanlara geri dönemez. Bu farkındalık da tüm siyasilerde var. Elbette hatalar yapıldı ama birbirimizi tehdit etmek yerine bunu dostça bir ortamda ele almalıyız.”

Üç aylık süreyle ilan edilen OHAL’i değerlendiren Piri, hükümet temsilcilerinin kendisine süreyle ilgili bir bilgi vermediğini söyledi.

Piri şöyle devam etti: “Bizim için esas konu OHAL’in süresi değil. Temel olan ‘Hukukun üstünlüğü, adil yargılamaya erişim, tüm bu darbe girişimi sonrasında dokunulanlar için garanti altında mı?’ Bizim için anahtar konu bu. Bu mesajı ilettik. Elbette OHAL mümkün olduğunca çabuk son bulmalı.”

İşkenceyi Önleme Komitesi geliyor

Darbe girişiminin ardından gözaltına alınanların kötü muamele ve işkenceye maruz kaldığını gösteren ‘inandırıcı delillere’ sahip olduğunu söyleyen Af Örgütü’nün raporunu gördüğünü ve sivil toplum kuruluşlarına endişelerini ilettiğini aktaran Piri, “Hükümet, 29 Ağustos’ta Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin ziyaret edeceğini söyledi. Bu gerçekten bizim duymak istediğimiz mesajdı. İçişleri Bakanı tutukluluk sonrasında kötü muamele olmadığını söyledi. Bizim şunu garantilememiz lazım; tüm bu insanlar eğer bağlantılıysa (darbe girişimi) elbette yargıya götürülecek. Bu bir Avrupa ülkesinde olsa orada da yargıya giderdi. Türkiye’nin içinden geçtiği böylesine zor bir dönemde; özellikle de şimdi gazeteciler bu konuda yazmaktan korkmamalı” diye konuştu.

‘Umut veren mesajlar da işittim’

Avrupa’nın çözüm sürecinin yeniden başlamasını istediğini ancak Suriye’deki operasyonlara bakılarak bunun kolay olmadığının görüldüğünü aktaran Piri sözlerini şöyle bitirdi: “Şu açık ki PKK’nin her gün yaptığı saldırılarla, bu böyle devam edemez; bu müzakereleri başlatacak bir zemin değil.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.