Artık Gerçekleri Görmenin Zamanı Geldi…

Sektörel Haberler 17 Haziran, 11:20'de eklendi

Artık Gerçekleri Görmenin Zamanı Geldi…

LMX Touristik Türkiye Koordinatörü Serdar Bayraktar’ın kaleme aldığı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Neden böyle bir başlık attığımı merak ediyorsunuzdur. Merak edilecek bir şey yok, aylardır belli olan fakat kimsenin umurunda olmayan durumlarla karşı karşıya kalmak üzereyiz…

Nedir bu durum? Türkiye ve bilhassa Antalya bölgesi için rezervasyonlar istenildiği gibi gitmiyor. Daha doğrusu istenilen fiyatlar ile gitmiyor.

Çok başarılı bir Early Booking dönemi sonrasında bütün Avrupa Tur operatörlerinde satışlarda oldukça zayıfladı ve artıda olan ciro ve pax sayıları yavaş yavaş eksilere doğru gitmeye başladı.

Alman FVW dergisinin yaptığı araştırmaya göre ocak ayından sonra Almanya’dan satılan tüm önemli destinasyonlarda eksilme var, bunların başında da Antalya gelmekte.

Ocak ayında + % 6 olan satışlar ( geçen yıl aynı dönem ile kıyaslandığında ) Şubat ayında

– % 12, Mart’da – % 16 ve Nisan’da – % 18 olarak gerçekleşmiş.

Mayıs ayının satışlarının neden kötü geçtiğini ve bugüne kadar yaptığımız uyarıların maalesef gerçekleştiğini görebiliyoruz.  Mayıs ayı ilave indirimler vererek atlatıldı ve sonunda belli bir doluluk yakalandı. Peki, aynı sorun ile Haziran / Temmuz ve Ağustos da karşı karşıya kalmayacak mıyız? Şimdiden neden önlem almıyoruz?

Otelci dostlarımızdan duyduklarımız nasıl olsa Temmuz / Ağustos Rus pazarı canlanır ve dolulukları sağlarız… İnşallah demek den başka bir şey gelmez elimizden, zira birçok önerimiz ve söylemlerimizi ciddiye almayıp herkes bildiğini okuyor.  Antalya’da iç pazardan bu fiyatlarla bir beklentisi olan hiçbir otelci yok.

Bu gidişle hedef olarak konulan ve dile getirilen 3 Milyon Alman turist hayal ve bu sayının çok altında kalacağımız şimdiden belli.

Daha önce de bahsettiğimiz fakat ülkemizde uygulanmayan bir ‘’Avrupa eşitlik yasası ‘’ var ve bu yasa ile ilgili birçok Yabancı Tur operatörüne dava açılacak ve hatta açılıyor.

Avrupa Birliğinin eşitlik yasasına göre bir Tur operatörü yayınlamış olduğu Tur paket satış fiyatlarını Avrupa Birliği içinde yaşayan her vatandaş için erişilebilir ve satın alınabilinir olması gerek. Yani bir Alman Tur operatörü Online veya Klasik katalog yöntemi ile bir tur satıyorsa bu fiyatı Norveç deki, Almanya’daki, İtalya’daki, Polonya’daki, Romanya’daki veya Slovakya’daki müşteri aynı fiyat ve şartlara alması gerek.

Ama bizdeki pazar ayrımı ve farklı fiyatlardan dolayı bu konu maalesef uygulanamıyor ve Tur operatörleri bu konuda sıkıntı yaşıyor.. Sanırım yakın bir gelecekte, bu konu birçok Tur operatörü tarafından önümüze konulacak ve Bakanlık, TÜRSAB veya TÜROFED nezdinde bir çözüm aranması gerekecek.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.