AV TURİZMİNDE BU KEÇİ DEVLETE 18 BİN TL KAZANDIRIRDI

Sektörel Haberler 10 Nisan, 09:30'de eklendi

Bu rakama konaklama ve ulaşım giderleri dahil değil…

 Aladağlar’daki 12 dağ keçisi için açılan av turizmi ihalesini iki acente 214 bin liraya kazandı. Her keçi için yabancı avcı 18 bin lira ödedi. 134 bin lira 6 köye gitti

 DAĞ KEÇİCİ

Dağ keçisi avlama sezonunun 1 Ağustos’ta başlayıp 31 Mart’ta sona erdiğini dile getiren Niğde Orman ve Su İşleri Şube Müdür Vekili Hasan Biçer, 2014-2015 yılı av turizmi ihalesini bölgeye avcı getiren iki turizm acentesinin kazandığını belirtti. Biçer, “Yaban avı turizmi kapsamında 12 yaban keçisi av kotasının muhammen bedeli, 54 bin lira olarak belirlendi. Turizm acentelerinin arasında oluşan rekabet sonucu ihale, 214 bin 500 lira karşılığında iki firmaya verildi. Alınan paranın yaklaşık 134 bin lirası, Demirkazık Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na sınırı bulunan 6 köyün hesaplarına aktarıldı” dedi. Biçer, “Yabancı avcılar, bir keçi avlayabilmek için 17 bin 875 lira, yerli avcılar ise 3 bin lira ödedi. Bu yıl Amerika, Macaristan, Letonya, Almanya, Rusya ve Türkiye’den olmak üzere işadamlarından oluşan 12’si yabancı 15 avcı, yaban keçisi avladı” dedi. Biçer, en uzun boynuzlu (116 santimetre) keçiyi Rus işadamı Vladislan Reznik’in avladığını belirtti.

ABD’Lİ MASKE’DEN 104 CM’LİK AV

Yurtdışından gelen avcıların geçen ayın ortasında döndüklerini ifade eden Biçer, “Bölgeye gelen yabancı avcı kontenjanında 19 yaşındaki Madeline Marie de Maske adlı ABD’li bir kız öğrenci ile babası Jeff Le de Maske vardı. Genç kız, 104 santimetre boynuz uzunluğu olan keçi avladı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.