AVRUPA’DA HAVA YOLU TRAFİĞİNDE BÜYÜME YAVAŞLADI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 12 Ekim, 10:23'de eklendi

Avrupa Havalimanı Ticaret Birliği, ağustos ayı raporunu yayınladı. Açıklanan verilere göre, Avrupa hava yolu trafiği son 3 yılın en düşük performansını sergiledi.

havayolutasimaciligi_03122013_69

Full servis, bütçeli ve charter uçuşlarının tamamının dahil edildiği araştırmaya göre, Avrupa genelinde hava yolu trafiği yalnızca yüzde 2 oranında bir büyüme gösterebildi.

YAVAŞLAMANIN NEDENİ NE?

Avrupa genelindeki hava trafiğinin düşük bir büyüme sergilemesinin nisan ayında AB dışı ülkelerdeki yüzde 6 talep düşüşüyle  başladığı belirtilen raporda, Türkiye vurgusu dikkat çekti. ”Düşüşün en büyük nedeni Türkiye’ye dönük talebin yüzde 14 daralması.” denilen raporda bunun Rusya havalimanlarına yansımasının ise yüzde 5.5 ‘lik düşüş olduğu kaydedildi. Avrupa genelindeki dinamik büyümenin ise sürdüğü ifade edildi.

Raporda şu detaylara yer verildi:

*Avrupa genelinde en büyük büyümeyi yüzde 35.4 ile İzlanda gösterdi.

*Avrupa havalimanlarında ortalama büyüme yüzde 4.5 olarak gerçekleşti.

*Türkiye talebinin bir kısmı Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Portekiz ve İspanya gibi  güney ve doğu Avrupa devletlerine kaydı.

* Larnaca’da % 21, Tenerife’de % 20,7, Varna’da % 17,3, Burgaz’da % 17,2, Kanarya Adaları’nda % 14.7, Alicante’de % 14,8, Faro’da % 14,2, Valencia’da % 13,7, Split’te % 12.9 ve Dubrovnik’te % 12,8 artış ölçüldü.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.