Bakan Ersoy: “Çeşme’de Turizm 12 Aya Çıkacak”

Sektörel Haberler 25 Şubat, 09:54'de eklendi

Bakan Ersoy: “Çeşme’de Turizm 12 Aya Çıkacak”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Çeşme’deki turizm projesini anlattı. Projenin hayata geçmesiyle birlikte turizmin 12 aya çıkacağını söyledi.

Bakan Ersoy'dan Çeşme'deki Turizm Projesi Açıklaması!

Bakan Ersoy, gazetecilerle birlikte Doğu Ekspresi ile Kars’ı ziyaret etti. Ersoy gazetecilere, Çeşme Projesi ve koronavirüs salgını ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Büyük Bir Yapılaşma…

Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek’in haberine göre; Çeşme’ye inşa edilecek turizm projesinde turizmin farklı alanlarındaki talebi karşılayacak büyük bir yapılaşma gerçekleşecek.

Projede yer alacaklar ise şu şekilde;

Kongre merkezleri, nitelikli spor tesisleri(Kamp yapacak kulüpler için küçük stadyum), 100 bin yatak kapasiteli oteller, film stüdyoları, tema park(Disneyland gibi), Ege’nin en büyük müzesi, opera-tiyatro-güzel sanatlar merkezi, tarımsal turizm, doğa turizmi, bisiklet rotaları (Avrupa’nın bisikletten elde ettiği gelir 44 milyar Euro ve en iyi rotalar Türkiye’de), yat limanları, turizm teknik meslek liseleri, bilişim teknolojileri serbest bölgesi ve moto-sporları pisti.

”Stratejik Bir Karar Aldık”

Ersoy, dünya seyahat sektörünü şimdiden etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili de değerlendirme yaptı. Öncelikle sektörün bağışıklığını artırmak için stratejik bir karar aldıklarını belirtti.

”İlk yıl Yüzde 5-7 Oranında Artış”

Bakan Ersoy, ürün ve pazar çeşitliliğine gittiklerini ve tanıtım ağını genişlettiklerini söyleyerek; ”Daha önce 34 ülkede dijital tanıtım yaparken şimdi 60 ülkede yapıyoruz. Marka olmalısınız. Tarifeli seferleri artırıyoruz. Bu durum size bağışıklık getiriyor. Belli noktalarda kapı kapatma yoluna girdik. Asya’dan gelen trafik etkilendi. İran nedeniyle de azalma yaşanacak. İlk etapta turizm sayı hedefimiz toplam 58 milyon. Kapı kapatma nedeniyle yaşanan kayıpları nereden telafi ederiz, şimdi bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Avrupa ülkelerinde vizeleri kaldırdık. 2 Mart itibarıyla muafiyet başlayacak. İlk yıl yüzde 5-7 oranında artış öngörüyoruz” açıklamalarında bulundu.

GM Dergi’nin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.