BAKAN ERSOY EMITT’TE NİTELİKLİ TURİST VURGUSUNU YİNELEDİ

Sektörel Haberler 31 Ocak, 13:10'de eklendi

BAKAN ERSOY EMITT’TE NİTELİKLİ TURİST VURGUSUNU YİNELEDİ

23’üncüsü düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, bugün TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde büyük bir ilgiyle başladı.

Dünyanın en büyük beş turizm fuarlarından biri olan EMITT, bu sene 90 ülkeden katılımcı ve 60 binin üzerinde ziyaretçi ağırlamayı amaçlıyor. TravelShop Turkey iş birliği ile gerçekleşen “davetli tur operatörü” programına Asya, Avrupa, Uzakdoğu ve Latin Amerika dahil 100’den fazla ülkeden 800 tur operatörü katılacak.

EMITT, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda ve KOSGEB’in desteğini alan Türkiye Otelciler Federasyonu ile Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) iş ortaklığında düzenlendi. Açılış töreninde; ITE Türkiye Turizm & Seyahat & Moda grup Direktörü Hacer Aydın, ITE Grup Bölge Direktörü EMEA Kemal Ülgen, TTYD Başkanı Oya Narin, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, fuar hakkında:

“2018 yılında turist sayısında Türkiye rekorunu kırdık. Elde ettiğimiz turizm istatistikleri gösteriyor ki 46 milyon turist ve 29 milyon dolar gelir rakamlarına ulaştık. 2019 yılında erken rezervasyon verileri oldukça iyi görünüyor. 2023 için eski hedef 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelirdi ancak yeni hedefimiz artık 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir. Burada önemli olan 70 milyar dolarlık kısmı yakalamak. Konaklama günü ve harcaması yüksek nitelikli turiste odaklanmamız lazım. Bunlarla ilgili tanıtım ve reklam çalışmalarımızı yapmaya başladık. Kişi başı gecelik geliri 66.5 dolar belirledik. Bundan sonraki süreçte açıklanan ziyaretçi rakamlarıyla birlikte “kişi başı gecelik gelirlerini ” de söyleyeceğiz. Kişi başı gelirdeki hedefimiz 2023’e kadar yüzde 50 artış. Bu hedefler için Turizm Geliştirme Fonunu seçimlerden sonra hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Bu fonun yönetiminde öncelik sektör profesyonelleri, turizm yöneticileri ve yatırımcılarında olacaktır.”

“Küresel rekabet ve değişen iş yapma biçimleri yeni bir yasayı mecbur kıldı. Yeni yasanın ilk aşaması bitti ve taslağımız hazır durumda. Şimdi ikinci aşamaya geldik. Sektör dernekleri ile yasayı tartışıp yaz başlamadan meclise sunacağız.”

Bakan Ersoy konuşmasının sonunda başarılarından dolayı TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender‘e plaket verdi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, 18 yıl sonra EMITT 2019 Fuarında olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

31 Ocak- 3 Şubat tarihleri arasında sürecek olan EMITT’te, ilk iki gün turizm profesyonelleri, üçüncü ve dördüncü gün ise tatil tüketicileri ağırlanacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.