Bakanlık Açıkladı! 40 Ülkeye Uçuşlar Kademeli Olarak Başlıyor

Sektörel Haberler 4 Haziran, 18:42'de eklendi

Bakanlık Açıkladı! 40 ülkeye Uçuşlar  Kademeli Olarak Başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye uçuşların başlatma planını açıkladı. İlk uçuşlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar ve Yunanistan’a gerçekleşecek.

 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. O açıklamada  Karaismailoğlu,dış hat uçuşlarının karşılıklı açılması ile ilgili 15 ülke ile ön mutabakat yapıldığını söyledi.

92 ülke ile görüşmeler sürüyor

; “Dış hat uçuşlar için 92 ülke ile iş birliğimiz sürüyor. Kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması noktasında görüşmelere devam ediyoruz.  Halihazırda dış hat uçuşların karşılıklı açılmasına ilişkin KKTC, Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile mutabakat sağladık” şekilde konuştu.

 İşte Uçuşların Detayları..

Karaismailoğlu konuyla ilgili detayları şu sözlerle açıkladı. Karaismailoğlu; 10 Haziran tarihi itibariyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan. 15 Haziran tarihi itibariyle, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan. 20 Haziran tarihi itibariyle, Hollanda, Kazakistan. 22 Haziran tarihi itibariyle, Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ, Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya ve 25 Haziran tarihi itibariyle Belçika.”

Havalimanına gelen yolculara uygulanacaklar

Bakan karaismailoğlu, dış hat uçuşlarının yeniden başlamasıyla  ilgili Sağlık, Dışişleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yoğun iş birliği içinde olduklarını belirtti. Karaismailoğlu, Sağlık Bakanlığı’nca 20 Mayıs’ta alınan karar kapsamınsa yurt dışından planlı uçuşlarla ülkeye gelenlerin 14 günlük izolasyonlarının, havalimanlarındaki muayeneleri sonrası kendi evlerinde yapılacağını hatırlattı.

Bu kapsamda, yurt dışından planlı uçuşlarla yeni gelecek kişilerin havalimanı içinde belirlenen alanlarda muayeneleri gerçekleşecek. bunun ardından kişilerin iletişim ve adres bilgileri Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’ne (HSYS) sınır giriş bölümünde kayıt edilecek.

Semptom yönünden şüpheli olan şahıslar, hava alanında izolasyona alınacak. 112 aracılığıyla ilgili şehirlerin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen hastaneye gönderilecek. Yapılan değerlendirmede herhangi bir semptom belirlenemeyen kişilere onam formları imzalatılacak. Kendi imkanlarıyla evlerine ulaşacak ve  evlerinde 14 günlük izolasyonları sağlanacak. Bu süre zarfında da aile hekimleri tarafından izlemleri sürecek.

Kişiler,  ‘Evde Kovid-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu’nu da dolduracak. Havalimanlarında yolculara uygulanacak testler, ücret durumu ve sonuçları pozitif çıkan yolculara ilişkin işlemler ve süreçler ise, Sağlık Bakanlığı, Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlükleri’nin koordinasyonunda yürütülecek.

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.