Bodrum Belediyesi Dijitalleşecek

Sektörel Haberler 14 Mayıs, 14:40'de eklendi

Bodrum Belediyesi Dijitalleşecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Dijital Turizm Zirvesi 2019” toplantısı organize etti. Toplantıya TÜRSAB, Bodrum Belediyesi ve Sosyal Medya Kampüsü destek verdi.

diijtal turizm zirvesi (11)

Toplantıda Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras bir konuşma gerçekleştirdi. “İlk önce belediyeyi dijitalleştireceğiz, daha sonra ‘Akıllı Kent Bodrum’ projesini hayata geçireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Yerel Düşünüp Küresel Uygulama

Dijital Turizm Zirvesi “Yerel düşünüp küresel uygulama” mottosuyla bu yıl ikinci kez katılımcılarını ağırladı. Zirve, TÜRSAB Bodrum Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ele alınan konular, Bodrum’un dijital pazarlama kanallarında marka haline getirilmesi ve sektörün küresel rekabete uygun bir şekilde büyümesi oldu. Başkan Ahmet Aras, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve sektörün temsilcileri katıldı.

Bodrum Belediyesi ve Sosyal Medya Kampüsü, TÜRSAB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı zirve toplantısını destekledi. Toplantının açış konuşmasını Whisky Travel yöneticisi turizmci Tayfun Akdeniz üstlendi. Akdeniz, turizm sektörünün küresel oyuncular ve küresel uygulamalarla farklılaştığına vurgu yaptı. Yerel düşünüp küresel uygulamak gerektiğini belirtti.

diijtal turizm zirvesi (8)

Aras’tan Bodrum Özeleştirisi

Aras, Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en fazla tanınan destinasyonu olan Bodrum’da, turizmin önünde çok ciddi engeller olduğunu söyledi. “Bodrum’da görüntü kirliliği, kaçak yapılar, hanutçuluk, işgaliye, altyapı sorunları çok fazla. Bu ortamda turizm yapabilen siz değerli turizmcileri yürekten tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Başkan Aras, konuşmasını şöyle devam ettirdi:

“300 yıldır Bodrum’da yaşayan bir ailenin son kuşağıyım. Bu nedenle Bodrum’da tüm süreçlerinin farkındayım. Bodrum, 1980’lere kadar yerel değerlerini, sosyal ve demografik yapısını korudu. Sonrasında ikinci konut uygulamalarıyla o güzelim ev pansiyonculuğundan uzaklaştı. Yerel yönetim hizmetleri, bu hızlı büyümeye ayak uyduramadı. Birçok sorun şu anda önümüzde duruyor. Nasıl tanıtım yaparsak yapalım, şu anda yaptığımız tanıtımları karşılayacak bir görüntümüz yok. Turist, Bodrum’da hayal kırıklığı yaşıyor. Hatta memleketinde yaptığı olumsuz reklamla, gelecek olanları da engellemiş oluyor.”

Aras: “Hangi kuruma gittiysek sonuç alamadık. En sonunda ben aday olacağım dedim. Şimdi bütün bu sorunları düzeltmek için çalışacağız.” dedi.

Aras, Bodrum’a gelen her turistin, Bodrum’un dijitalleşen dünyadaki turizm elçileri olması gerektiğini belirtti. Bu süreçte fuarlarla sınırlı kalan uluslararası tanıtım faaliyetlerini nasıl dijital platforma taşıyacaklarının da bilgisini verdi. ” Bodrum’da yerel değerler, tarih, kültür, denizcilik mevcut. Oysa bu fuarlarda bunların hiçbirinden bahsedilmiyor. Tamamen boşa harcanan para. Çok daha az bütçeyle sosyal medyada Bodrum’u milyonlarca kişiyle tanıştırabiliriz. Artık insanların tercihi değişti. Çok özel dünya fuarları dışında biz bütçemizi dijital pazarlamaya mecburen ayırmalıyız.”dedi.

Bağlıkaya, Başkan Aras’ı Kutladı

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya da açıklamada bulundu.

” Turizm Bodrum’suz düşünülemez. Koyları, yatçılığı ve uluslararası düğün organizasyonları ile çok önemli bir bölge.  Bodrum’da bundan böyle her şeyin çok daha güzel olacağını düşünüyorum. ” ifadelerine yer verdi. TÜRSAB olarak Bilişim Vakfı ile sektörün dijitalleşmesi üzerine bir çalışma yaptıklarını ve bunun sunumunu 14 Mayısta İstanbul’da yapacaklarını açıkladı. “Global dijitalleşmenin en haşin hissedildiği sektör, turizm. Çünkü dünyanın en büyük devleri, bizim sektörümüzle uğraşıyor. Dijitalleşmeye sektör olarak ivedi şekilde ayak uydurmalıyız.” dedi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.