reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Cengiz Topçu Destinasyonlarda 5K (Kirlilik) Problemi’ni Anlattı!

Son Güncelleme :

13 Ocak 2020 - 15:30

Cengiz Topçu Destinasyonlarda 5K (Kirlilik) Problemi’ni Anlattı!

Cengiz Topçu Destinasyonlarda 5K (Kirlilik) Problemi’ni Anlattı!

ExoticTourism’in Kurucusu Cengiz Topçu, “Destinasyonlarda 5K (Kirlilik) Problemi ” konulu makalesini GM Dergi okurları için kaleme aldı. İşte merakla beklenilen o yazı!

cengiz topçu

Yıllar içersinde gelişen ve değişen turizm endüstrisinde buna paralel olarak misafirlerin tercihleri de değişmiş ve gittikleri de yerlerdeki beklentileri farklılaşmıştır. Artık daha bilinçli davranmaya başlayan misafirler destinasyonun turizm hareketlerinden daha az etkilenmesini arzu etmeye başladılar. Ve bunun için destinasyonda yapılanlarla daha fazla ilgilenmeye başladılar. Özellikle yoğun turizm hareketlerinin yaşandığı yerlerdeki aşınmadan rahatsız olduklarından bununla ilgili alınan önlemler alınmaya başladı. Çalışmalar destinasyon seçmelerinde ana faktörlerden biri olmaya başladı.

5K diye adlandırabileceğimiz bu kirlilikler için bizim de Alanya özelinde alacağımız önlemler; turizmin sürdürülebilirliğinin yanı sıra ziyaret edenlerin profilinde de etkili olacaktır.

Görüntü Kirliliği

Ürününüz ne kadar değerli olursa olsun onun sunumunda veya misafirin yararlanması esnasında estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü barındırıyorsa sıkıntılar doğuracağı açıktır. Caddelerinizin, dükkanlarınızın,tabelaların nizami bir şekilde oluşu, kaldırımlarınızda ki düzen, hatta şehir içindeki yol ve yaya çizgilerinin sürekli yenilenmesi yapılabilecek kısa vadeli çalışmalardandır. Tarihi yapılar içindeki betonarme yapılar, şehir içindeki yıkılmaya yüz tutmuş tarihi yapılar bölgeyi ziyaret edenlerin yanı sıra orada yaşayanlarında dikkatini çekmektedir. Özellikle misafir yoğunluğunun olduğu bölgelerdeki binaların eskimiş ve yenilenmeye ihtiyaç duyulan boyalarından tutunda kapı önlerinde apartmanlara ait çöp konteynırların eskiliği bile hoş bir görüntü arz etmemekle birlikte, şehrin güzelliklerine zarar vermektedir. Bununla ilgili yapılan çalışmalar desteklenmeli ve halkın da buna katılmasını sağlayacak çalışmalara hız verilmelidir. Kentsel dönüşümün bazı soru işaretleri ile de olsa yapıldığı bu günlerde planlamalarda şehir estetiği de ön planda olmalıdır.

Gürültü Kirliliği

Yılın yorgunluğunu atmak için seçtikleri destinasyona gelen misafirler kaldıkları otelde, gittikleri restoranda hatta katıldıkları turlarda bile rahat bir ortamı tercih eden misafirler geri dönüşlerinde bu sıkıntıyı daha çok dile getirir olmuşlardır. Trafikte sarı ışıkta bile korna çalınmasından tutunda yan yana restoran da yüksek sesle ve farklı müzik çalınmasından doğan şikayetler zaman zaman gündeme gelmekte bu konuda yapılan denetimlerin daha sık ve caydırıcı olması gerekmektedir. Konu ile ilgili paydaşların bu konulardaki duyarlılığını arttıracak eğitim çalışmaları da yapılmalıdır. Gündemde olan eğlence mekanlarının şehir dışındaki başka bir noktaya taşınması çalışmaları bir an önce yapılmalıdır..

Çevre Kirliliği

Gittikleri destinasyona verdikleri ekonomik katkının yanı sıra çevreye verdiği zararında farkında olan misafirler bununla ilgili ne yapıldığını da sorgular hale gelmiştir. Yarattıkları turizm hareketlerinin gittikleri yerin suyun, enerjinin tarımsal ve hayvansal ürünlerinin tüketiminin daha fazla olmasının, trafik hareketlerinin artmasının havaya verdiği zararın bile nasıl aza indirilebileceği ile ilgili çalışmaları görmek istemektedirler. Çevresel aşınmayı önlemeye yönelik çalışmalar daha çok ilgilerini çekmeye başlamıştır. Yerel halkında buna verdiği katkıyı sorgular hale gelmiştir. Bu anlamda kamu ve yerel yönetimlerin çevre ile ilgili yapılan çalışmaları daha görünür şekilde paylaşmaları ve gelen misafirlerinde bundan haberdar olması bu anlamda pozitif katkı sağlayacaktır. En basitinden Yerel yönetimin temizlik çalışmalarına yerel halkında katkı sağlaması gerekmektedir. Alanya Belediyesi özelinde yapılan temizlik çalışmalarının başarılı olduğunu söyleyebiliriz ancak burada yaşayanlarında “nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak” anlayışından yola çıkarak buna katkı sunmaları son derece önemlidir. Çöplerini düzensiz sokağa bırakanlara, gittikleri piknik alanlarında olsun, moloz dökülmemesi gereken yerlere moloz dökenlere olsun , araçları temiz olsun diye tüm çöpü uygunsuz yerlere atanlara olsun verilecek caydırıcı cezalar buna katkı sağlayacaktır. Belkide bütün işletmelerin  ve apartmanların kendi sınırları içinde olan kaldırımlar ve yol kenarları  sorumluklarına verilmesi çevre temizliğine olumlu katkı sunacaktır.

Bilgi Kirliliği 

Son yıllarda sosyal medyanın hatırı sayılır bir güce erişmesi, yazılı medyanın dünyanın her yanından rahat bir şekilde takip edilebilme özelliği olması sebebiyle destinasyon daha yakından takip edilebilir bir hale gelmiştir. Bu nedenle yapılan haberlerde ve paylaşımlarda gerçek olmayan sansasyon yaratacak ve misafir algısında olumsuz izlenimlere yol açmamasına özen göstermemiz gerekmektedir. Yayılan yanlış bir haberi daha sonra düzeltmeniz misafir algısında yaratacak olumsuzluğu gidermede yardımcı olamayacaktır. Bu anlamda olumsuzluk yaratanlara caydırıcı yaptırımlar uygulaması ve bilinçlendirme çalışmaları faydalı olacaktır.

Kültür Kirliliği

Her yıl onlarca ülke vatandaşını ağırladığımız ve bir o kadar ülke vatandaşının da sınırlarımız içinde yaşayan bölgemizde bu kültürler arası bir yakınlaşmayı getirse de zaman içerisinde bazı sıkıntıları da barındırdığı bir gerçektir.. Misafirin seyahat ederken destinasyonu seçmesinin sebeplerinden biride gittiği yerdeki kültürü tanıma isteğidir. Bu mutfak, yaşam, tarih gibi bir çok ögeyi içinde barındırır. Bu etkileşim esnasında bu toprağın sahip olduğu kendi kültürümüzü ön plana çıkaracak çalışmaların misafirde olumlu etki yaratması kaçınılmazdır. Özellikle tarihsel ve mutfak zenginliklerimizi ön plana çıkarmayı hedefleyen ve son yıllarda hız verilen çalışmalar olumlu sonuçlarını önümüzdeki yıllarda verecektir. Bu çalışmalar misafirler için bölgeyi seçmekte yeni sebepler yaratacak ve misafir profilinin de değişmesine sebep olacaktır. Son yıllarda bu konuda dikkati çeken en önemli eksiklerimizden biride adına yakışır ve tamamen bizden ögeler olan bir Türk Gecesi organizasyonumuzun olmamasıdır. Misafir seyahat ettiği bölgenin kültürel dokusunun değişmesini istememektedir ve gittiği yerin tarihi ve kültürünü de deneyimlemek istemektedir.

Kısaca Hayvana Dost, İnsana Dost, Çevreye Dost ve Kendi kültür değerlerine dost bir destinasyon misafir profilinde de istediği başarıyı yakalayacaktır. Bunların bir çoğu küçük dokunuşlarla ve bölgede yaşayan herkesin  bu çalışmalara olumlu katkı vermesiyle gerçekleşecektir.

 

 

 

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.