ÇİN TURİZM SEKTÖRÜ 2017 YILINDA 698 MİLYAR AVRO CİRO YAPTI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 9 Şubat, 12:52'de eklendi
2017’de yurt dışından Çin’e 137 milyon ziyaretçi geldiği belirtilerek,  aynı yıl 5 milyar iç seyahat ve 131 milyon yurt dışı seyahati gerçekleştiği ifade edildi.
Çin turizm sektörü 2017 yılında toplam 698 milyar Avro ciro yaptı. 
Çin Turizm Akademisi, 2017 yılı turizm verilerini açıkladı.Verilere göre dünya seyahat pazarının lideri Çin.
Çin Turizm Akademisi’nin açıklıdğı verilere göre 2017’de yurtdışından Çin’e 137 milyon ziyaretçi geldi. Aynı yıl  5 milyar iç seyahat 131 milyon yurtdışı seyahati gerçekleşti.
Buna göre iç turizm seyahatleri yüzde 12.8 oranında, yurtdışı seyahatlerin sayısı ise yüzde 7 oranında arttı.
Yurtdışından tatil amacıyla gelenlerin de yüzde 0.8 oranında artarak 139 milyona ulaştığı belirtiliyor.
Çin´de seyahat eden yabancı turistlerin yüzde 75´i Asya ülkelerinden geldi.
Geçici verilere göre Çin´deki seyahat endüstrisi Gayri Safi Milli Hasıla´ya 1.18 trilyon Euro katkı yaparak toplam ekonomi performansının yüzde 11´ini oluşturdu.
Turizm, Çin´de 80 milyon iş olanağı yaratarak ülke içinde çalışan kişilerin yüzde 10.3´ünü istihdam etti.
15 ile 21 Şubat 2018 tarihleri arasında kutlanacak „İlkbahar Bayramı“ sırasında yaklaşık 385 milyon Çinli´nin seyahat ederek tatil yapacağı bekleniyor. Bu sayı aynı zamanda bir önceki yıla göre yüzde 12´lik artış anlamına geliyor.
İlkbahar Bayramı tatili için en çok tercih edilen destinasyonların arasında kıyılarda ve adalarda yer alan Sanya ve Xiamen, ayrıca dağlık bölgelerde bulunan birçok kış sporu merkezi başı çekiyor.
Çin, zaten yatırım ve ticaretten yavaş yavaş hizmet ve tüketim sektörüne kayan ekonomisini güçlendirerek geliştirme çabalarında turizme giderek artan bir şekilde önem vermeye başladı.
Çin, şu anda yurtdışında en çok turist gönderen ülke konumunda olup aynı zamanda dünyada en çok yabancı turistler tarafından ziyaret edilen dördüncü ülkedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.