ÇİN’İN 2020 TURİZM HEDEFLERİ ŞAŞIRTIYOR !

Sektörel Haberler 3 Şubat, 10:26'de eklendi
300 milyar dolar yatırım yapılacak, turizm harcamaları 1 trilyon doları aşacak Turizmin ekonomideki payı yüzde 10’u aşacak.
 

Çin, her alandraki ataklarını turizmde de yapacak. Çin Halk Cumhuriyeti’nhin turizmle ile ilgili 2020 hedeflyeri dudak uçuklatıyor.

Çin Devlet Turizm Yönetimi, turizmin geliştirilmesine ve bu alanda gelirin artırılmasına yönelik bir dizi büyük proje başlatacağını açıkladı.
Açıklanan 2020 hedeflerinde; turizme yatırımın 2 trilyon yuana (yaklaşık 300 milyar dolar), turizm harcamalarının ise 7 trilyon yuan (Yaklaşık 1 trilyon dolar) öngörülüyor.
Buna göre Çin’in 2020’deki bugünkü dünya toplam turizm gelirine yakın harcama yapacak.
Çin Devlet Turizm Yönetimi’nin 2020 hedrefinde turizmin milli ekonomideki payının yüzde 10’u aşması öngörülüyor.
Çin’in 2020 turizm hedeflerininaçıklandığı raporda son yıllarda Çin’deki sosyal ve ekonomik kalkınmanın hızlanmasıyla birlikte turizmin halkın günlük yaşamının önemli bir parçası haline geldiği, Çin’in, “kitle turizmi” çağına girdiği belirtiliyor.
Raporda halkın gezi ihtiyaçlarını etkin şekilde karşılamak için bir dizi önemli projenin başlatılacağı, böylece çağdaş turizm sisteminin oluşturulacağına işaret ediliyor.
Hedeflerde yer alan projelerin uygulanması, mevcut arz-talep dengesizliğini gidermeyi amaçladığı, yurttaşların  turizm bilincinin artırılmasına önemli katkı sağlayabilen bin adet turistik mekân kurulacağı belirtiliyor.
Beijing Birleşik Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Doç. Dr. Zeng Bowei, turistik mekânların “kitle turizmi” çağında aktif rol oynadığına işaret etti. Bu mekânlarda yapılandırmanın hızlanmasıyla birlikte, ziyaretçi kapasitesinin aşılması gibi durumların önlenebileceğini söyleyen Zeng, bu konuda şunları kaydetti:
“Turistik mekânlar, turizm sisteminde aktif ve önemli bir rol oynuyor. Ancak buradaki turistik mekân kavramı, bilinenden daha geniş kapsamlı olmalı. Çeşitli hizmet alanlarında yüksek standartlara sahip bu mekânlar, ziyaretçileri daha çok cezbetmeli ve onların taleplerini etkin şekilde karşılayabilmeli.”
Çin Devlet Turizm Yönetimi’nin, 2020 yılına kadar sektöre yapacağı 2 trilyon yuanlık yatırımlarla sektörde istihdam edilen toplam kişi sayısının 50 milyonu aşacağı, her yıl 2 milyon kişinin turizm sektöründe iş fırsatını buldukları için yoksulluktan kurtarılacağını söyleyen Zeng Bowei, tüm bunların turizmin milli ekonomiyi güçlendiren önemli bir unsur olduğunu yansıttığına işaret ederek şöyle konuştu:
“Veriler, turizm gelişmesinin bir göstergesi. Bundan daha önemlisi, turizmin yatırım ve istihdamın pekiştirilmesinde önemli rol oynadığını kanıtladı. “
Çin Devlet Turizm Yönetimi, önümüzdeki günlerde kamuya yönelik hizmet, önemli turistik mekânların yapılandırılması, turizme dayalı yoksullukla mücadele, kızıl turizm gibi bir dizi önemli projeyi başlatacağını belirtti. Zeng Bowei, sözkonusu projelerin altyapı tesislerine odaklanacağına işaret ederek, özel sermayenin kamu turizmine katılımını da pekiştireceğini savundu. Zeng, bu konuda şunları anlattı:
“Uygulanacak projelerin çoğu, altyapı tesislerinin inşasıyla ilgili. Kamusal turizm hizmetini yükseltmeyi amaçlayan bu projeler, turistik tüketimi artırmayı, böylece sektöre yatırım çeşitliliğini güçlendirmeyi amaçlıyor.” (Kaynak Çin Radyosu Türkçe yayınları)
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.