ÇİNLİ ÖĞRENCİLER “KORSAN REHBERLİKTEN” TUTUKLANDI

Sektörel Haberler 22 Nisan, 10:21'de eklendi
Çince dilinde yeterli sayıda lisanslı turist rehberi bulunamayınca, Çinli üniversite öğrencileri kendilerine bir ‘yan-gelir’ buldu. Ancak bunun karşılığı hapis cezası…
 pirates-skull-roger-piratebay-wallpaper-brands-logos-picture-gears-of-war-skull-hd-wallpaper

 

Sina haber ajansına göre onlarca Çinli üniversite öğrencisi, Rusya’nın St.Petersburg kentinde ‘korsan turist rehberliği’ yapmaktan tutuklandı.

 

St.Petersburg kentine her gün uçak ve deniz yoluyla binlerce bir yıl içinde 500.000 Çinli turist yağıyor. Ancak bölgede en fazla 200 Çince konuşan lisanslı rehber bulunuyor.

 

Bu açığı kapatmak ve kendilerine bir ek gelir sağlamak amacıyla kentteki üniversitede okuyan çok sayıdaki Çinli öğrenci, kendi vatandaşları olan turistleri bir harçlık karşılığı kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdirmeyi görev edindi.

 

Ancak ülkemizde de olduğu gibi, St.Petersburg kent yasalarına göre turist rehberliği lisansa tabi. Buna göre lisansız turist rehberliği yağmak, Rus vatandaşlarına para cezası ancak yabancı uyruklu kişilere hapis cezasını beraberinde getiriyor.

 

Söz konusu yabancı kişiler üniversite öğrencisi olursa, durum daha da vahim. Zira bu öğrenciler ülke dışına sürülebilir ve üniversitedeki yerlerinden olabilirler.

 

St.Petersburg polisi bir süredir korsan rehberlik yapan öğrencileri teknik takibe aldıktan sonra, Cuma günü bu gençleri tutuklayarak sorguya çekti.

 

Öğrenciler hakkında mahkemece henüz kesinleşen bir ceza yok. Duruşma önümüzdeki günlerde başlayacak.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.