CÜNTAY, SEKTÖRÜN SESSİZ KALDIĞI KONULARI GÜNDEME GETİRDİ

Sektörel Haberler 3 Ocak, 17:19'de eklendi

CÜNTAY, SEKTÖRÜN SESSİZ KALDIĞI KONULARI GÜNDEME GETİRDİ

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) İstanbul  Yürütme Kurulu Başkanı ve Öğretim Görevlisi Muhammet Cüntay, Bloomberg HT’ye sektörün sessiz kaldığı konularda bazı açıklamalarda bulundu.

 

Cüntay; Sözlerine turizm sektörünün ekonomik büyümeye katkısı ve dış ticaret açığını karşılanması noktasında ülkenin en önemli sektörü olduğunu ifade ederek başladı. Cüntay; “Sektörümüzün  ekonomik büyümeye katkısı son verilere göre % 4,3. Dış ticaret açığını kapatma oranı da son 5 yılda ortalama % 35-40 civarında olduğunu hatırlattı. Bu oranları analiz edersek dünya sıralamasında üst sıralarda olduğumuzu bir çok turizm ülkesini de geride bıraktığımızı  görebiliyoruz” dedi.

 

Bunun yanında acilen konsantre olunması gereken hususların basında ise turistin kişi basına ülkeye bıraktığı döviz miktarının artması gerektiğini belirten  Cüntay bunun yollarını olarak da kongre ve kruvaziyerlerin geri kazanılmasını, hizmet standartdının oluşturulmasını ve en önemlisi de tanıtımın tek elde toplanarak yüksek profil misafirin hedeflenerek tanıtımda başarı yakalanması olarak ifade etti.

 

Bu bağlamda turizm  tanıtım ve geliştirme fonunun oluşturulması fikrine sıcak baktığını ifade eden CÜNTAY, yaptığı açıklamanın en ilgi çekici kısmında ise fon için otellerden alınacak olan payı ilk etap için  yüksek bulduğunu söyledi.

 

Başkan Muhammet Cüntay, Türkiye turizminin tanıtımı için hayata geçirilecek olan Turizm Geliştirme Fonu için otellerden alınacak olan oranın yüksek olduğunu; cirodan yüzde bir, kardan dönemsel ve bölgesel gerçeklere göre değişir olarak kardan yüzde 3 – 6  arasına denk geldiğini ifade ederek ortaya koydu ve  “Hem tanıtım hem de başarı anlamında atılacak adımlar bizi mutlu eder. Ancak ciro üzerinden yüzde 1 yerine daha düşük bir oranla başlayan ve kademeleri artış planlanan sistemden tarafım, eminim bu yöntem sektörümüzü daha mutlu ve huzurlu kılacaktır.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.