DAHA İYİ DÜŞÜNEBİLMEK İÇİN NE YAPMALI ?

Sektörel Haberler 24 Haziran, 11:02'de eklendi

Daha iyi düşünün. Bunu yaparak,  daha büyük bir netlik ve bilgelik kazanacaksınız. Ayrıca, hem hayatınızda hem de çalıştığınız şirkette büyük değişiklikler yapacaksınız. Yıllar sonra sonuçları ödüllendirilecek olsa bile, belli bir amaca yönelik düşünme için ilk kez eyleme geçmek zordur. Daha etkili nasıl düşünülebileceğine ya da daha iyi nasıl düşünüleceğine dair yönlendirilme olmadığında, kendimizi değerlendirmeksizin daima yaptığımız şeyi yapmaya meylederiz.   

daha iyi düşünmek

Profesyonellerin %78’ine sorulduğunda; istisnai eleştirel düşünme yeteneklerinin ortalamanın üzerinde olduğunu belirttiler. Buna rağmen, araştırmalar, eleştirel düşünme yeteneğinin eksikliğinin çok ciddi bir boyutta olduğunu göstermektedir. İnsanlar, sorunlar üzerinde düşünürken, bilgileri değerlendirirken ve kararlar alırken disiplinli değildir. Üst düzey yöneticiler için eleştirel düşünme, gelecek nesil liderlerin yoksun olduğu bir yetkinlik, yeterlilik olarak tanımlanmış ve yönetici geliştirmede bir numaralı sıcak gündem maddesi olarak adlandırılmıştır. Nasıl daha iyi bir düşünür olabilirsiniz? Bir uzmanın zihniyetini benimseyerek başlayın. Bir uzman, herhangi bir alanda bilgileri belli prensipler etrafında düzenler. Oysaki bir acemi daha rastlantısal ve hata yapma eğilimli bir yaklaşımla çalışır. Daha iyi düşünmek için bu 5 adım üzerinde detaylı bir biçimde çalışarak, sorunlara karşı yaklaşımı öğrenin, karar verin ve fırsatları değerlendirin.

 

1)Durun ve fikirlerinizle ilgili düşünün. Böylece, belirlenen durum için doğru stratejiye ulaşabilirsiniz. Belirlenmiş durum bağlamında neyi deneyeceğinizi ve o anda ihtiyacınız olan beceri çeşidinin ne olduğunu kestirmeye çalışın.

 

Sergio Marchionne, Fiat’ın CEO’su, başka hiç kimse buna cesaret edemezken o Chrysler şirketi ile Fiat arasında bir ortaklık anlaşması yaptı.  Çünkü o, neyi denemesi gerektiği ve ne çeşit bir yeteneğe ihtiyacı olduğu sorularının aracılığıyla stratejik olarak düşünmüştü. Belirlenen bu bağlamda,  Marchionne, Fiat’ın yakıt tasarruflu daha küçük arabalar üretme yeterliliği ile Chrysler’ın jiplerinde ve kamyonlarındaki güç ve sağlamlığı arasında bir sinerji olduğunu fark etti. Ayrıca, o bu sinerjilerden yararlanmak için; Chrysler fabrikalarını yenileyerek şirketin kalitesini sabitlemenin ve bürokratik işlemleri azaltarak daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini biliyordu. O, bu fırsatı doğru bir şekilde değerlendirmiş ve başarılı olmak için ne yapmak istediğini, nasıl ve ne zaman yapmak istediğini tam olarak biliyordu.

 

2) Önceki deneyim ve inançlarınıza dayanan varsayımların farkına varın ve tanıyın. Aksi takdirde bu varsayımları gerçeklik olarak kabul edebilirsiniz. Gerçek olduğunu düşünerek katıldığınız, gerçek gibi görünen ve doğrulukları ile kesinlikleri değerlendirilmemiş olan fikirlere izin vermeyin. 2010 yılında, GAP tarafından logosunu değiştirmek için alınan talihsiz karar; görünüşte ses getirmiş gibi olsa da gerçekte yanlış bir varsayımdı. Markanın imajının yenilenmesinden anlaşılan genellikle logo değişimidir. Fakat müşterilerin beklenmedik tepkisiyle karşılaşan GAP, iki hafta içinde klasik logosuna geri dönmek zorunda kaldı. Bu pahalıya mal olan bir hataydı. Varsayımları test edin ve değerlendirin. Böylece, gerçek problemi ve gerçek fırsatı tanımlayabilirsiniz. Eğer bunu yapmazsanız, yanlış tercih ya da kararlardan dolayı harcadığınız birçok kaynak uçup gidecektir.

 

3) Durumu açıklığa kavuşturarak ve başarmak için neyi denemeniz gerektiğini inceleyerek bilgiyi değerlendirin. Bu tutum, ne tür ve ne kadar bilgiye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz konusunda size yardımcı olur.  Bilgi denizinde ve karar verirken yolunuza çıkan ilgisiz gerçeklerden oluşan denizde yüzmeyin. Karışıklık ya da dağınıklık etkili bir değerlendirmenin düşmanıdır. Sağlam ve sağlıklı bir sonuç yaratmak için gerekli olan tek şey bilgi toplamaktır. Bilginin çokluğu, oranı değil kalitesi anahtar öneme sahiptir. Sadece ilgili yani birbiriyle uyumlu ve doğru olan bilgileri değerlendirip gerisini yok sayın.  Boş hayaller ve yersiz korkular tarafından etkilenmeyeceğinizden emin olmak için önyargılarınızı kontrol edin. Birleşmeler ve satın almalar genellikle başarısız olur çünkü liderler/yöneticiler genelde fırsatları, problemlerden daha net görebilirler. Kör noktalarınızı bilin ve çevrenizi bir şey söylemeyenlerle değil gerçeğin peşinde olanlarla sarın. Böylece,  dengeli bir inceleme yürütürsünüz.

 

4) Mantıksal olarak kanıtları takip eden sonuçları ortaya çıkarın. Zamanın baskısından ve kanıtların ötesinde yapılan aşırı genellemelerden dolayı, herhangi bir sonucu atlamaktan, gözden kaçırmaktan kaçının. Büyük durgunluklar; katı bilgi ve açık niyetlerin ötesinde yayılmış sonuçları ortaya çıkaran kuruluşlar tarafından yaratılır. Ortaya bir sonuç çıkarmadan önce, başarılı olmak için gerçekten neyi denediğiniz ile elinizdeki kanıtların birbiriyle eşleşip eşleşmediğini sorun.

 

5) Umduğunuz sonuçları elde etmenize ve fikirlerinizi hayata geçirebilmenize yardımcı olacak bir eylem planı geliştirin. Doğru kaynaklara, doğru yer ve zamanda ulaşmak için bu proje yönetimi becerilerini kullanın. Bu başarıyı yaratmaya dair atılmış bir adımdır. Planın uygulamasında, insanların, karar vericilerin ilk dört adımı nasıl gittiklerinden haberleri olmadığı için eylem planları çıkmaza saplanır.  Bu nedenle, herkesin, özellikle ilk dört adıma katılmayanların, mantık ve düşünce sürecini anladığından emin olun. “Şu anda hangi beceriye ihtiyacım var?” sorusunu yeniden değerlendirin. Bu beceri; ekip çalışmasını teşvik etme, uzak ya da geniş görüşlü olma veya dağıtım ve teslimat planlaması olabilir. Doğru becerileri seçin ve plan tamamlanıncaya kadar bu becerilerin aktif olmasını sağlayın. Eleştirel düşünme; sağlıklı kararlar vermenin, problemleri çözmenin, stratejik düşünebilmenin ve yaratıcılığın temelidir. Herhangi bir konuda eleştirel düşünme şekli; istenilen hedeflere ulaşmak için, idareyi ustaca elinize aldığınız, entelektüel standartları empoze ettiğiniz sistematik bir süreçtir. Eleştirel düşünme; motivasyonların, duyguların ve entelektüel dinamiklerin altını çizme düşüncesiyle dolu ve bunları içeren bir süreçtir. Eleştirel düşünme, soğuk bir analiz yöntemi değildir. Aksine, tüm bu dinamiklerin kapsamlı ve yetenekli bir sentezidir.

 

Liderlik, günlük eleştirel düşünme gerektirir. Eleştirel düşünebilen biri olmadığınız takdirde lider olamazsınız. Başarılı lider ya da yöneticiler, yaptıkları işin zorlukları için bildikleri her şeye başvururlar. Bugünün şirketleri, bağımsız düşünebilen, durumları tam olarak değerlendirebilen, zeki kararlar alabilen ve fark yaratmak için daha iyiyi düşünebilen liderlere umutsuzca ihtiyaç duyar.

 

Eleştirel düşünme yeteneği; stratejik düşünme yeteneğini, vizyon yaratma yeteneğini, her tür ekonomik girişimi ve parçaların birbiriyle nasıl çalışabileceğini anlama yeteneğini harekete geçirir. Hızlı kararlar almak için, aynı anda ve becerikli bir şekilde bilgiler analiz edilirken, 30.000 adım yukarıda duruyormuş gibi bir pozisyon almanız ve dinamik bir sistemi analiz etmeniz gerekir. Tabi ki bu kolay bir görev değildir. Çok kısıtlı bir zamanda ve çok az bilgi ile seçim yapabilirsiniz. Bu cesaret ve güçlü bir yürek gerektirir. Bu nedenle, günlük fonksiyonlar ve karmaşıklıkları sıralamaktan uzak durma yeteneğinizi geliştirin ve değerin gerçekten yaratıldığı alanları görün.

 

Yetkinlikteki diğer bir boşluk;  diğer şirket ya da yöneticileri olumlu bir şekilde etkileme ve motive etmektir. Böyle bir durum, başkalarının şansını yaratma yeteneğini harekete geçirir, onlara esin kaynağı olur ve çalışanları tek bir vizyon etrafında toplar.

 

Yeni başlayan yöneticilerin/liderlerin bu boşluğu tam olarak kapatması gerekecektir. Böylece, günümüz liderleri karşılaştıkları Rubik Küpü tarzındaki sorunlarla baş edebilir. Başarılı stratejik liderlik hem eleştirel düşünme becerilerini hem keskin bir sosyal zekayı hem de belli bir seviyedeki empatiyi – sağlıklı bir ivmeyi ve değişimi güçlendiren ve enerji veren- içermelidir.

 

Judy Chartrand, “Now You’re Thinking!”in yazarlarından biridir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.