reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Dalaman Havalimanı’nda 4 Milyon Yolcu Ağırladık!

Son Güncelleme :

02 Mart 2020 - 17:50

Dalaman Havalimanı’nda 4 Milyon Yolcu Ağırladık!

Dalaman Havalimanı’nda 4 Milyon Yolcu Ağırladık!

Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç,  her turistik olayın İngiltere’den başladığının ve diğer ülkelere yayıldığının altını çizdi. Güvenç, İngiltere’yi iyi gözlemlersek gelecek ile ilgili ipuçları elde edebileceğimizi cümlesinde ifade etti. GM Turizm ve Yönetim Dergisi okurları için konuşan Güvenç; “2019 yılında Dalaman Havalimanı’nda 4 milyon yolcu ağırladık” dedi.

2019 yılında Dalaman Havalimanı’nda kaç kişiyi ağırladınız?

Dalaman Havalimanı olarak Kaş –Kalkan’dan, Marmaris – Datça’ya kadar bin yüz kilometrelik bir kıyı şeridine hitap etmekteyiz. Dalaman bölgesinde dünyada eşi benzeri olmayan 132 adet koy bulunmaktadır. Dalaman yalnızca deniz, kum ve güneşten ibaret değildir. Dalaman’da yat ve tekne turizmi de mevcuttur. Dalaman’daki teknelerde on bin civarında kamara kapasitesi de bulunmaktadır. 2019 yılında Dalaman Havalimanı’nda 4 milyon yolcu ağırladık.

2019 yılında 2018 yılına göre yüzde kaçlık bir artış sağlandı?

2019 yılında yüzde 16’lık bir artış gerçekleşti. Ana pazarımız İngiltere’dir. İngiltere’nin ardından Rusya ve Ukrayna gelmektedir. Her yıl Dalaman’a, İngiltere’den 1 milyon turist misafir olmaktadır. Thomas Cook’un iflasına rağmen bölgesel turizm oyuncuları ile bu açık kapatılmıştır.

“Thomas Cook  İflası Sorunsuz Çözüldü”

Thomas Cook iflası ile birlikte Dalaman’da sıkıntılar yaşadınız mı?

Thomas Cook’un iflası ile tur operatörleri ile iş birliğine gidildi ve Thomas Cook’un iflası sorunsuz çözüldü.  İngiltere’den gelen turistleri en fazla Dalaman ağırlamasına rağmen bu olayı sorunsuz çözdük. Bir buçuk ay gibi kısa bir sürede recover ettik. İngiltere’den daha fazla yolcu gelmesi için planlamalarda bulunduk.

Dalaman Havalimanı ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşıyor musunuz? Dalaman Havalimanı olarak otelcilerle iş birliğine gidiyor musunuz?

Ana pazarımız olan İngiltere’yi daha fazla geliştirmeyi hedefliyoruz. 71 milyon İngiliz’in hepsi yurtdışına gitmektedir. Bunun 42 milyonu ise tatil paketidir. İngilizlerin, 18 milyonu İspanya’ya, 2 buçuk milyonu ise Türkiye’ye gelmektedir.

İngiliz pazarını artırmak için ne tür çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 2017 yılında bir saha çalışması gerçekleştirmiştik. Krizin son bulmasında bu saha pazarının toplanmasının büyük bir etkisi oldu. İngiltere’yi yedi bölgeye ayırdık. Her bölgeye bir satış elemanı tahsis edildi. Bunlar haftanın her günü piyasa ile temaslar sağlayarak ve piyasadakiler ziyaret ederek raporlar verdiler.  Bizler de bunun üzerine politikalar oluşturduk. Böylece 2018 yılında 2015 rakamlarına ulaştık.

2020 yılında bölgemiz için yeni pazarlar eklenecek mi?

2019 yılı oldukça iyi geçti. Yeni uygulanan planlamalar ile 2020 yılı daha da iyi görünmekte. Yüzde on bir civarında bir artış öngörmekteyiz.  Yeni pazarlar olarak Rusya’ya yeni ilave şehirler eklendi. Moldova, Litvanya vb küçük ülkeler bunların bazıları…

Ege bölgesinin turizmini değerlendirir misiniz? Dalaman’ın turizmini geliştirmek için ne tür adımlar atılmalı?

Piyasa hızla dijitalize olmaya başladı. Dijitalize İngiltere’den başlamaktadır. İngiltere ve Rusya büyük değişiklikler yaşadı. İngiltere büyük bir oranla dijitalize oldu. Marketler yeniden şekillendi. Buna da biz “yıkıcı yenilenme” diyoruz. Piyasa yıkılıyor ve yeniden yapılanıyor. Bu yapı içerisinde online’ın önemli bir yeri bulunmakta. Her turistik olay İngiltere’den başlar ve diğer ülkelere yayılır. İngiltere’yi iyi gözlemlersek gelecek ile de ipuçları elde etmiş oluruz. İkinci ana pazarımız Rusya’da da  büyük bir yapılanmaya gidildi. Anex Tour, Intourist’i satın aldı. Anex, dünyanın ikinci büyük tur operatörü haline geldi.

 

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.