DÜĞMEYE BASILDI! HEDEF 5 MİLYON RUS TURİST…

Güncel, Sektörel Haberler, slide 13 Ekim, 10:10'de eklendi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy “Ruslar tatil yapmadılar, yorgunlar. Bizim de otellerimiz, uçaklarımız, yani sektörümüzün tümü hazır. Şu anda düğmeye basıldı. Gelecek yılın hazırlıklarına başladık. Ruslara gönlümüz, kapımız açık. 2017’de 5 milyondan fazla Rus turist ağırlamayı hedefliyoruz. İki taraf da birbirine hasret” dedi.

rus

Ulusoy, Türk-Rus 18. Dönem İş Konseyi Toplantısı’nda gazetecilere  yaptığı açıklamada, 1980 yılında Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının 30 olduğunu, 2014’te bu rakamın 4 milyon 670 binin üzerine yükseldiğini bildirdi.

Türkiye’ye gelen Rus ziyaretçi sayısının bu yıl şu ana kadar 336 binde  kaldığını belirten Ulusoy, geçen yıl yaşanan üzücü hadiseden sonra yaşanan  gelişmelerin buna neden olduğunu ifade etti.

Rusya pazarındaki kayıplarının yüzde 88’e ulaştığını kaydeden Ulusoy,  son dönemlerde ülke liderleri arasında yaşanan olumlu temasların ve 23. Dünya  Enerji Kongresi’ndeki anlaşmaların sevindirici bir gelişme olduğunu dile getirdi.  Ulusoy, “Biz Ruslara hasret kaldık. Rus misafirlerimizin valizleri hazır. Madem  nükleer santral hızla yapılacak, turizmde de hızla eskiye dönülsün.” dedi.

Ulusoy, Rusların en rahat tatil yapacağı, en rahat uçacağı ülkenin  Türkiye olduğunu, günde 15 uçak seferi bulunduğunu ve THY’nin bu ülkeye başarılı  operasyonlar gerçekleştirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Özel hava yolları ve charter uçuşlar da başarılı. Neyi bekliyoruz?  Çünkü onlar tatil yapmadılar, yorgunlar. Bizim de otellerimiz, uçaklarımız, yani  sektörümüzün tümü hazır. Çünkü ikinci büyük gelen ziyaretçi sayısı Rusya’dan. Şu  anda düğmeye basıldı. Gelecek yılın hazırlıklarına başladık. Ruslara gönlümüz,  kapımız açık. Bu yılı 500 bin Rus turistle bitirmeyi bekliyoruz. Ancak 2017’de 5  milyondan fazla Rus turist ağırlamayı hedefliyoruz. İki taraf da birbirine  hasret.”

‘İKİ ÜLKE BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR’

Başaran Ulusoy, Rusya’da olmayan ürünlerin Türkiye’de, Türkiye’de  olmayanın da Rusya’da bulunduğunu, iki ülkenin birbirini tamamladığını, birbirine  ihtiyaç duyduğunu ve rakip olmadığını söyledi.

Rusların tatil yapmak, kaymak ve denize girmek için Türkiye’yi tercih  ettiğini belirten Ulusoy, “Kız almışız, kız vermişiz, akrabalıklar kurmuşuz.  1990’dan bu yana kurulan dostluklar var. İkinci, üçüncü nesil var. Sayın Putin’in  konuşmasında 3-4 defa turizme vurgu yapması müsaadeleri erken vereceği anlamına  gelmiştir. Şu anda faaliyetlere başladık.” diye konuştu.

Ulusoy, Türkiye’nin tanıtımını farklı ülkelerde de sürdürdüklerini,  Madrid, Frankfurt, Lüksemburg ve Amsterdam’a gittiklerini, Türkiye hakkında  yapılan yanlış algıları düzeltmeye çalıştıklarını söyledi.

Ulusoy, “İnşallah 2016’nın kayıplarını 2017’de toparlarız diye  düşünüyorum. İstanbul, Antalya kan kaybetti. Türkiye bir turizm ülkesi. İhracatın  yüzde 21’ini turizm sektörü yapıyor. Sektör 1 milyon 200 bin kişiye iş veriyor.  Bu sektörden vazgeçemeyiz.” dedi.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.