DÜNYA VE AKDENİZ TURİZMİNDE YENİ DENGELER OLUŞUYOR

Sektörel Haberler 16 Mart, 09:59'de eklendi

Dünya turizmi 2016 yılında büyük değişimler yaşarken, en çok turist çekenler sıralaması da önemli kaymalar oldu. Türkiye en kötü tahminle 10 basamak geriledi.

Dünya turizmi 2016 yılında büyük değişimler yaşarken, en çok turist çekenler sıralaması da önemli kaymalar oldu.

Turizmdatabank tarafından hazırlanan DÜNYA VE AKDENİZ TURİZMİ 2016 RAPORU’na göre terör, bölgesel çatışmalar, savaşlar ve ekonomik-siyasi istikrarsızlıklar nedeniyle dünya ve Akdeniz turizmi 2016’da büyük değişimlere sahne oldu.

Tepede kümelenme oluştu

2016’da turist sayısı düşen liderler; Fransa ve ABD’nin karşısında, büyük oranda gelişme sağlayan İspanya arasındaki farklar kapandı. Bu 3 ülke de 75-80 milyon aralığında birbirine yaklaştı.

Diğer yandan Türkiye turizminin 2016’da yaşadığı büyük kriz ve 10 milyonu aşan turist kaybı, dünya sıralamasında rakiplerin birer basamak yukarı çıkmasına neden oldu.

Akdeniz’de liderler yakınlaştı

Turist çekmede dünya turizminin merkezi konumunda bulunan Akdeniz bölgesinde 2016 yılı tam bir radikal değişimle karşılaştı.

Türkiye ve Mısır’ın yaşadığı büyük gerileme; başta talebin büyük oranda kaydığı İspanya ve Yunanistan olmak üzere Akdeniz’de orta ölçekli destinasyonların önemli kazanç sağlamasına neden oldu.

2015’da Akdeniz’de en çok turist çeken 4.destinasyonu olan Türkiye ise 2016’daki kayıpla yerini 5.sıradaki Yunanistan’a kaptırdı.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.