DÜNYACA ÜNLÜ OTELE YAPILAN SİBER SALDIRIDA ÇİN İZİ İDDİASI

Sektörel Haberler 7 Aralık, 11:10'de eklendi

DÜNYACA ÜNLÜ OTELE YAPILAN SİBER SALDIRIDA ÇİN İZİ İDDİASI

Marriott International’ın 500 milyon müşterinin kişisel bilgilerinin çalındığını siber saldırının arkasında Çin’in olduğu iddiası gündeme oturdu.

Euro News’te yer alan habere göre; soruşturmaya yakın üç kaynak, otel misafirlerinin hassas ve kişisel bilgilerini çalan bilgisayar korsanlarının, Çin hükümetinin istihbarat servisi için çalıştıklarına işaret eden ipuçları  olduğunu  ileri sürdü. Konuyu inceleyen özel müfettişlerin daha önce Çinli bilgisayar korsanlarına atfedilen saldırılarda kullandıkları bazı teknik detaylara ulaştığını bilgisi de yer aldı. Kaynaklar, Çinli bilgisayar korsanlarının söz konusu eylemi maddi kazanç için değil yapmadığı da ortaya atılan idaalar arasında yer aldı. Casusluk girişimlerinde kullanılmak üzere gerçekleştirmiş olma ihtimalli üzerinde duruyor.

ÇİN’DEN CEVAP: KANITLARI BİZE İLETİN

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, konuyla ilgili doğrudan yorum yapmayı redetti. Pekin’in tüm siber saldırılara şiddetle karşı  olduğunun altını çizdi. Ve “Her hangi kanıt varsa Çin’e sunabilir. Yasalar çerçevesinde araştırma yapılır” diye açıklamasını yaptı.

İDDİALARA İLİŞKİN MARRİOTT’DAN AÇIKLAMA YOK

Marriott Sözcüsü Connie Kim ise, iddialar hakkında yorum yapmadı. “Konuya ilişkin söyleyeceğimiz bir şey yok”  diyerek iddialara cevap vermedi. Uluslararası otel zinciri Marriott’un 500 milyon müşterinin kişisel bilgileri çalınmıştı. Marriott, daha önce yaptığı yazılı bir duyuruda, siber saldırı sonucu sistemlerinde bulunan yüz milyonlarca müşterinin doğum tarihi, pasaport numaraları, email adresleri ve telefon numaraları gibi kişisel bilgilerinin çalındığını açıklamıştı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.