DÜNYADA TURİZM HER ŞEYE RAĞMEN BÜYÜYOR

Sektörel Haberler 10 Kasım, 10:14'de eklendi

UNWTO tahminlerine göre, dünya turizmi 2016’nın 9 aylık döneminde 1 milyar seyahat trafiğine yakınlaştı.

 UNWTO ISRARLI: DÜNYA HERŞEYE RAĞMEN BÜYÜYOR

 UNWTO tahminlerine göre, dünya turizmi 2016’nın 9 aylık döneminde 1 milyar seyahat trafiğine yakınlaştı.

9 aylık bulgulara göre destinasyonlar 956 milyon dolayında ziyaretçi çekti. 34 milyon daha fazla trafik oluşurken gelişme de yüzde 4 varsayıldı.

Asya yine büyüme lideri

Turizmdatabank’ta hazırlanan habere göre; 2016’da en hızlı gelişen bölge yüzde 9 ziyaretçi artışı ile yine Asya Psifik bölgesi oldu. Bu bölgedeki ziyaretçi trafiği gelişiminde; yüzde 34 ile G.Kore, yüzde 36 ile Vietnam, yüzde 24 ile Japonya ve yüzde 15 ile Sri Lanka başı çekti.

Avrupa’da yavaşlama var

Diğer yandan Avrupa’ya yönelik ziyaretçi trafiği yüzde 2 büyüdü. Bu kıtada, İspanya, Macaristan, Portekiz ve İrlanda gibi ülkeler yüzde 10’dan fazla trafik artışı yaşadı.

Buna karşılık, Fransa, Türkiye ve Belçika gibi pazardaki trafik azalışı bu artışların etkisini zayıflattı.

Amerika’da büyüme yüzde 4

Diğer yandan 9 aylık dönemde Amerika kıtasında ziyaretçi trafiği yüzde 4 büyüdü. Kıtanın güneyi yüzde 7, ortası yüzde 6 ve kuzeyi de yüzde 4 trafik yükselişi gördü.

Kriz bölgeleri tartışmalı

Öte yandan UNWTO, kriz bölgelerindeki ziyaretçi trafiğinde de neredeyse önemli artışlar olduğunu tahmin etti. Saharaaltı’ndaki canlanmanın desteklediği Afrika’da gelişimi yüzde 8 olarak açıklayan örgüt, gerilemede herkesin hem fikir olduğu Ortadoğu bölgesi için ancak yüzde 6 ziyaretçi düşüşü öngördü.

Yurtdışı çıkışlar güçlü büyümüş

BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), yurtdışı seyahatlerde önemli bir gelişme olduğunu da tespit ediyor. Harcamalarda da güçlü bir artış yaşandı.

Son 5 yılda olduğu gibi yurtdışı seyahat ve harcamalarında Çin hala lider konumda bulunuyor. Örgüt Çin’de yüzde 19 büyüme öngörürken, tahminler; ABD yüzde 9, Almanya’da yüzde 5, İngiltere’de yüzde 10 ve Fransa’da yüzde 3 dolayında açıklandı.

En çok yurtdışı çıkış var. Harcama yapan ilk 10 ülke içinde, Avustralya be G.Kore yüzde 9’ar, İtalya yüzde 3 büyüdü. Diğer yandan Rusya yüzde 37 kayıp yaşarken, Kanada’da yüzde 2 gerileme gördü.

Diğer ülkeler yurt dışı trafiği ve harcaması artanlar içinde; yüzde 38 ile Mısır, yüzde 27 ile Arjantin, yüzde 19 ile İspanya, yüzde 16 ile Hindistan, yüzde 15 ile Tayland, yüzde 15 ile Ukrayna dikkat çekti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.