Dünyanın En Az Nüfuslu 10 Ülkesi

Sektörel Haberler 22 Temmuz, 11:35'de eklendi

Dünyanın En Az Nüfuslu 10 Ülkesi

İstanbul’un nüfusu bile 15 milyonken dünya üzerinde nüfusu 100 bine yaklaşmayan birçok ülke mevcut.

Pek bilinmeyen bu ülkeleri biletall blog sizler için araştırdı ve bir araya getirdi. Hadi Başlayalım!

Nauru

İlk sırada Nauru bulunmakta. Avustralya’nın kuzeydoğusunda bulunuyor.  Nüfusu ise 10 bin. Huzurlu ve doğal ortamıyla dikkat çekse de Nauru’nun turistik bir yer olduğu söylenemez. Ulaşım sıkıntısı bu konuda büyük bir etken.

montserrat

Montserrat

Montserrat

Nüfusu 4000 ile 6000 arasında değişen Montserrat İkinci sırada yer alıyor. Nüfusun değişmesinin nedeni ise çevrede bulunan volkanlar. Türkçe’de Sarp Dağ anlamına gelen Montserrat’ı 1492 yılında Kristof Kolomb keşfetmiş.

Saint Helena

Sıradaki ülkemiz Saint Helena. Atlas Okyanusu’nun güneyinde bulunan bu volkanik tabanlı ada Birleşik Krallık’a bağlıdır. 1502 yılında ilk kez denizciler tarafından keşfedilmiş ve hiçbir yaşam izine rastlanmamış. En son 2008’de yapılan seçime göre nüfusu 4255’tir. Yüzyıllar boyunca denizciler için büyük önem taşıyan bu ada sürgün amacıyla da kullanılıyordu. Adaya sürgün edilen kişilerden en ünlüsü ise Napolyon’dur.

falkland_adalar

Falkland Adalar

Falkland Adaları

Güney Atlas Okyanusu’nda Patagonya’nın 480 km doğusunda bulunuyor. Falkland takımadaları 776 küçük adadan oluşuyor. İçişlerinde serbest olsa da dışişlerinde ve savunmada Birleşik Krallık’a bağlı. Nüfusu 2012’de yapılan tahmine göre 2932. Halk koyunculuk ve balık avcılığı ile uğraşıyor. İlk kez 1600 yılı civarlarında Hollanda asıllı Sebald de Weert tarafında keşfedildiği söyleniyor.

Niue

Güney Pasifik’te bulunuyor ve adalardan oluşuyor. Dünyanın en az nüfuslu ülkelerinden bir diğeri. Sahip olduğu doğal ortamıyla dikkat çeken Niue’ye ulaşım oldukça zor. Fakat Yeni Zelanda ya da Avustralya üzerinden aktarma yapmak mümkün. 2016’da yapılan tahminlere göre nüfusu 1624. 18. yüzyılın üçüncü çeyreğinde James Cook tarafından keşfedilmiş.

Tokelau

Sadece 1411 kişilik nüfusa sahip. Büyük Okyanus’ta Yeni Zellanda’ya bağımlı bir ada ülkesidir. 1948’de kurulan bu ülke Monarşi sistemiyle yönetilmektedir.

Vatikan

Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan’ın ülke mi yoksa şehir mi olduğu konusunda birçok farklı fikir mevcut. Çünkü Vatikan aslında İtalya’nın Roma şehrinde bulunuyor. Nüfusu ise 500 civarındadır. Bu rakam turistler hesaba katıldığında 1500’ü bulmaktadır.

pitcairn_adalar

Pitcairn Adaları

Hawaii’ye 3500 km uzaklıkta olan Pitcairn Adaları, Pasifik Okyanusu’nda çok küçük bir topluluktan oluşuyor. En eski yerleşim izleri 11. yüzyılı gösteren Pitcairn’in nüfusu sadece 50! 1808 yılında adada sadece korsanlar yaşarken balina avcıları Pitcairn’e denk gelmişler. Bu küçük ada kıtalararası sefer yapan gemiler için bir liman halinde.

Sealand

Sosyal medyada fotoğraflarına rastlamış olma olasılığının oldukça yüksek. Nüfusu ise sadece 27! 550 metrekarelik alana sahip. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarını önlemek için İngiltere tarafından deniz kalesi olarak inşa edilmiş. Resmi dili İngilizce. Para birimi ise Sealand Doları.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.