DÜŞEN UÇAK FUTBOL TURİZMİNİ DE ETKİLEDİ?

Sektörel Haberler 26 Kasım, 18:17'de eklendi
 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” açıklamasında bulunmasının ardından, tur operatörlerinden de bir bir açıklamalar gelmeye başladı. Türkiye’ye yönelik operasyon gerçekleştiren birçok Rus tur operatörü, Türkiye turlarını askıya aldığını duyurdu.

futbolun-kurallari-nelerdir-futbol-nedir
Coral Travel Halkla İlişkiler Bölümü Yöneticisi Marina Makarkova konuyla ilgili açıklama yaparak, “Rosturizm’den 24 Kasım’da aldığımız talimatlar doğrultusunda Türkiye’ye tur satışlarını tamamen durdurmuş bulunuyoruz” dedi.Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu‘nun haberine göre, benzer şekilde Pegas Touristik Müdürü Anna Podgornaya da açıklama yaparak “Dün akşamdan itibaren biz de Türkiye istikametindeki satışları askıya aldık” ifadelerini kullandı. TUI firması ise zaten Türkiye sezonunu Ekim ayında kapattıkları için şu anda Türkiye’ye tur satışı yapmadıklarını ilan ederken Tez Tour ile Biblio Globus operatörleri ise İnternet üzerinden yaptıkları Türkiye satışlarını durdurduklarını açıkladı.Bu arada Türkiye’de şu anda tatil yapan 10 bin civarında Rus vatandaşı bulunduğunu duyuran Rusya Turizmciler Birliği Sözcüsü İrina Tyurine, yaşanan olaydan önce yeni yıl kutlamaları için 4-5 bin Rus vatandaşının elinde tur paketi bulunduğunu da sözlerine ekledi.

KULÜPLER İPTAL EDİYOR

Türkiye-Rusya gerginliği, Antalya bölgesindeki otellerin kış aylarındaki en büyük gelir kaynağı olan spor turizmini vurdu. Kampa gelen takımların yüzde 50’sini oluşturan Rus kulüpleri, rezervasyonlarını iptal etmeye başladı. Geçen yıl 100 milyon euro gelir elde edilen spor turizmindeki gelir kaybının yüzde 70’e ulaşması bekleniyor. Antalya Spor Turizmi Derneği Başkanı Ferit Turgut, “Maalesef dün ve bugün bazı rezervasyonların iptali başladı. Sanırım, spor gelirimiz bu yıl yüzde 70 azalacak” dedi.

“MISIR GİBİ OLMASIN”

Gümrük kapılarında Türk ihraç ürünü taşıyan araçların bekletilmesinin bir devlet politikası haline gelmemesini beklediklerini anlatan Fatih Şener, “Geçtiğimiz yıl Mısır, siyasi ilişkiler sebebiyle Türk araçların Mısır’dan geçişini yasaklamıştı. Bunların Ortadoğu’da görülmesi normal geliyor ancak Rusya Dünya Ticaret Örgütü üyesi büyük bir ülkedir ve Mısır’daki gibi davranmaması gerekir. Rusya kapılarında bugün yaşanan beklemelerin son bulmasını diliyoruz” dedi.

BENZİNE 12 KURUŞ ZAM

Brent petrolde ve dolarda yaşanan yükseliş benzin fiyatlarına zam olarak yansıdı. Bugünden geçerli zam 12 kuruş olarak belirlendi. Zam sonrasında 95 oktan benzinin litre fiyatı; İstanbul’da ortalama 4.28 liradan 4.40 liraya, Ankara’da 4.30 liradan 4.42 liraya, İzmir’de ise 4.29 liradan 4.40 liraya çıktı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.