ERDOĞAN, PUTİN’E DİPLOMATİK BİR JEST YAPACAK !

Sektörel Haberler 24 Haziran, 10:24'de eklendi

ABD’nin eski Bakü büyükelçisi Matthew Bryza, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birbirinin benzeri, güçlü liderler olduğunu söyledi. Bryza, ayrıca Erdoğan’ın Putin’e diplomatik bir jest yapacağını ifade etti.
Günümüz dış politika koşullarında Rusya ve Türkiye’nin ilişkilerinin düzelmesinden yana olduğunu belirten Bryza, Sputnik’e verdiği mülakatta şu ifadeleri kullandı: “Erdoğan ve Putin çok önemli açılardan birbirinin benzeri. İkisi de güçlü liderler olarak kendi itibarlarından, saygınlıklarından büyük güç alıyor. Erdoğan ve Putin, ülkelerinde zayıf bir lider olarak görülmek istemiyor.”
‘ERDOĞAN VE PUTİN İLİŞKİLERİN DÜZELMESİNDEN YANA’
Erdoğan’ın resmi şekilde özür dilemeyeceğini öne süren Bryza açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Erdoğan da Putin de Rus-Türk ilişkilerinin düzelmesinden yana. Günümüz dış politika koşullarında bunu anlamak gerekiyor. Erdoğan, Putin ile görüşmek istediğini birkaç kez dile getirdi. Putin ise bu teklifleri geri çevirdi. Muhtemelen Erdoğan mütevazi bir diplomatik jestte bulunacak. Putin de bunu bir özür olarak değerlendirecek. Sonra her iki lider zaferi ilan ederek Rus-Türk ilişkilerinin düzeltilmesi sürecini başlatacak.” (Fuad Safarov, Sputnik News)
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.