ETİK’TEN DESTEK PAKETİNE TEPKİ GELDİ !

Sektörel Haberler 9 Haziran, 14:54'de eklendi

Egeli turizmciler, İzmir ve Ege’nin süre uzatımına gidilen turizm acil eylem destek pakedi kapsamına alınmamasını eleştirdi. Ege Turistik işletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “İzmir turizm acil eylem ve istihdam destek paketlerinde topal ve kadük bırakıldı. Süre uzatıldı ama İzmir yine oyun dışı bırakıldı. Bu sorunun düzeltilmesi için İzmir’in bağrından çıkan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’dan artık yardım talep ediyoruz ” dedi.  Mayıs sonuna kadar A sınıfı acentalara verilen 6 bin dolarlık uçak desteğinin Ağustos sonuna kadar uzatıldığını, ancak İzmir’in tarifeli uçak desteğinden yine yararlandırılmadığını söyleyen İşler ,”Galiba yalnız bırakılan, negatif ayrımcılığa kurban edilen İzmir kaderini kendi kendine belirlemek zorunda” diye konuştu.

ETIK TURIZMCILER

Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizm sektörüne ilişkin destek paketlerinden yararlanmada süre uzatımına gidileceğini açıklarken, İzmir ve Ege’nin bu destek pakedinin tarifeli uçuşlar dışında kalması Egeli turizmcilerde yine hayal kırıklığı yarattı. ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, bu durumu “Gerek turizm acil eylem destek planında, gerekse turizm istihdam destek paketinde kapsama alınmayan İzmir topal ve kadük bırakılmıştır” diye değerlendirdi. Önceki Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’a, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekili Atilla Kaya’ya destekler konusundaki görüş ve önerilerini içeren birer dosya sunduklarını hatırlatan İşler şu görüşleri dile getirdi:

“Sayın Ünal, turizm sektörü ve Sayın Soylu çalışma hayatına dönük desteklerin kapsamının genişletileceğini ve tüm Sektörü kapsayacağına dair söylemleri sektörü sevindirmişti. İzmir Milletvekili Sayın Atilla Kaya’nın pakette değişiklik yapıldığı, Antalya ve Muğla’nın dışında kalan tüm illerde de aynı desteğin verileceğini açıklaması sevincimizi arttırmıştı. Ancak beklediğimiz ve yolda olduğu belirtilen değişiklikler bir türlü gerçekleşmedi. Hükümet değişikliğiyle birlikte bu konu askıda kaldı.”

Didim, Kuşadası, Aydın, Pamucak, Özdere, Seferihisar, Gümüldür, Urla, Çeşme, Alaçatı, Selçuk, Birgi, Dikili, Foça, Ayvalık, Çanakkale’nin turizm hareketliliğiyle ülke ekonomisine önemli katkılar sunduğunu vurgulayan ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Destek paketinin dışında bırakılan bu beldelerdeki tüm tesisler olumsuz etkilenmiştir” dedi. “Bu eylem planı, Antalya ve Muğla ile bu bölgeler arasında haksız rekabetin adeta teşvikçisi durumuna düşmüştür” görüşünü dile getiren İşler, süre uzatımına gidilen destek paketi kapsamına alınmayan İzmir ve Ege’nin yine oyun dışı bırakıldığını, İzmir turizminin Ocak ve Mayıs aylarını eksi 36, sadece Mayıs ayını eksi 48 ile kapattığını anlattı.

“İktidar partisi İzmir milletvekilleri nerede?”

“İktidar partisinin İzmir milletvekilleri nerede?” diye soran ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Sayın milletvekilleri neredeler, neden turizmcinin yanında değiller? Ankara’dan beriye gelemiyorlar. İzmirli turizmcinin sorunlarını kim çözecek? Sadece sözler veriliyor, ancak kimse sözünü tutumuyor. Mağduruz ve zordayız. Sesimizi bari siz duyun Sayın Başbakanımız” dedi. İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir’in bağırından çıkan Başbakanımızın müdahalesiyle bu yanlışlıktan dönüleceğini, kadük ve topal bırakılmaktan kurtulacağımızı umut ediyoruz. Bu yanlıştan vazgeçilmesinin İzmirliler’in yüzünü güldüreceğini düşünüyoruz. Daha önce dosya verip sorunlarımızı aktardığımız milletvekillerinden destek sözü almamıza rağmen yardım görmüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı sesimizi duymuyor. Egeli turizmciler olarak Başbakanımız’dan acil yardım istiyoruz.”

“Galiba yalnız bırakılan, negatif ayrımcılığa kurban edilen İzmir kaderini kendi kendine belirlemek zorunda” diyen ETİK Başkanı Mehmet İşler, bu konuda yerel yönetimleri İzmir’e daha fazla tanıtım ve pazarlama desteği vermeye çağırdı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.