Firuz Bağlıkaya: Tanıtım Ajansı’nda Önce Biz Olmalıydık !

Sektörel Haberler 13 Temmuz, 09:41'de eklendi

TÜRSAB  Firuz Başkanı Bağlıkaya: Tanıtım bizim işimiz, önce biz olmalıydık!

Firuz Baglıkaya
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya,  TBMM’de yasalaşan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’yla ilgili konuştu.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya Turizm Tanıtım Ajansı’yla ilgili Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur’un sorularını yanıtladı. Bağlıkaya kurumsal olarak yasa çıkmadan evvel çalışmalar yaptık. Diğer derneklerle birlikte geçen hafta tüm partilerin grup başkan vekilleriyle bunu paylaştıklarını söyledi. Özellikle geçen hafta ziyaret edip yasa tasarısındaki eksiklikleri anlattığını belirtti.

Otel Faturalarının yüzde 80’i Acentelerden

Bağlıkaya, ‘Neden TÜRSAB bu kadar önemli?’ sorusuna ise şu yanıtı verdi. Turizmin bir konaklama ayağı var. Bir ulaşım ve bir de pazarlama ayağı. TÜRSAB olarak biz pazarlama ayağındayız . İstediğiniz otelin muhasebesine bakın. Faturalarının yüzde 80’i seyahat acentelerine ve tur operatörlerine kesilir. Fuarlara gidin bakın, tur operatörleri ağırlıklıdır. Konaklama yerleri de katılır ama onlar tanıtım amaçlıdır, direkt satış amaçlı değildir. Ağırlık olarak tur operatörleri ve seyahat acenteleri satış yapma amaçlıdır fuarlarda. Dolayısıyla turisti esas getiren mekanizmanın pazarlama mekanizmasının bu oluşumun içinde yer alması doğal olandır.”

Biz herkes değiliz

Bağlıkaya, ‘Sayın Bakan’ın firması da sizin üyeniz, sizi muhatap almıyor mu?’ sorusunu da şu yanıtı verdi. Kendisiyle konuştuk. Ama bilmiyorum. Biz kendisinin Bakanlık’ta neler yaşadığını bilemiyoruz. Bu konuyu değerlendiremem.Herhâlde kendine göre sebepleri var. Ama bu bizim kabul etmediğimiz sebepler. Yani Sayın Bakan, “Eğer bu karar alma mekanizmalarında siz olursanız herkes böyle bir talepte bulunur” diyor. Ama siz herkes değilsiniz. Biz de aynını söylüyoruz “Biz herkes değiliz” diyoruz. Biz kanunla kurulmuşuz. Türkiye’deki turizmin büyük bir bölümü bizim üzerimizden dönüyor. Öyle olsa herkes yasayla kurulurdu. Seyahat acenteleri arasından bir temsilci alınacakmış. Hangi temsilciyi alacaklar? Seçimle gelecek. E,biz zaten seçimle geliyoruz. Tüm seyahat acentelerini temsil ediyoruz. Kongreden sonra yani bir kongre daha yapıp bu yönetim kuruluna bir yönetici seçimi mi yapalım? Bir de icrada yokuz. Seçilmiş bir teşkilatın başkanı değil de bir başkası bilmediğimiz bir yöntemle seçilecek icra kuruluna. Ne sebeple bilemiyorum.

Önce biz olmalıydık

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya ‘Kanunla yapılmak isteyen ne?’ sorusunu da şöyle cevapladı: Bizim amaçladığımız kanun teklifinde ağırlıklı olan kısım Türkiye’nin tanıtımı ve ülkemizin algısıyla ilgili bir tanıtıma yönelikti. Gerçekten de bir takım lobilerin ve grupların yönetilmesi mevcut yasalarla mümkün değil. Lobi faaliyetlerinde bulunulması gerekiyor. Bunlar için çok yüksek ücretli ve çok yüksek bütçeli kadrolar gerekiyor. Ülke turizmi için Türkiye’nin pazarlaması ve algı yönetiminin tek merkezden ve güçlü biçimde yapılması gerek. Türkiye’nin en büyük acente kuruluşu TÜRSAB bunun içinde yer almıyorsa bu eksik olacaktır. Daha da iddialı konuşuyoruz. Önce biz olmalıyız, daha sonra başkaları olmalı. Çünkü bu bizi ilgilendiren bir şey. Zaten hâlihazırda yaptığımız bir şey. Zaten bunu Avrupa’da biz yapıyoruz. Bakanlığın bütçelerine bakın bu tanıtım konusundaki bütçelerine. Son derece mütevazıdır, kısıtlıdır.

 

Hâlbuki gidin bakın tur operatörlerine orada milyonlarca avro para harcıyorlar. Gazete ilanları var, televizyon ilanları. Hepsinden önemlisi de Türkiye ile ilgili negatif haberlerin çıkmasının önlenmesi var bu işin içinde. En önemlisi bu. Bir haber çıktıktan sonra siz onu ne kadar toparlarsanız toparlayın. geçmiş olsun haber alıp başını gitmiştir. Dolayısıyla basın yayınla kanaat önderleriyle odaklarla iyi ilişkiler yapılmalı ve bu tek merkezden büyük bütçeyle yapılmalı. Türkiye’ye yönelik kara propagandaya karşı çıkmak için bu oluşum gerekliydi ve doğru bir girişimdi ama bizim olmayışımız büyük eksiklik.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.