Hayalimiz, “ Antalya’yı Kurvaziyerlerin Uğrak Yeri Haline Getirmek”

Sektörel Haberler 25 Haziran, 17:40'de eklendi

Hayalimiz, “ Antalya’yı Kurvaziyerlerin Uğrak Yeri Haline Getirmek”

Türkiye’nin tek radyoda Turizm programı olan A2B Academy To Business bu haftaki canlı yayın konuğu Antalya Deniz Ticaret Odası Şube Müdürü Cüneyt Koşu idi. Akdeniz Universitesi FM 91,3 frekanslarında yayınlanan UniFm’de her hafta Gm Turizm ve Yönetim Dergisi ortaklığı ile gerçekleşmektedir. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr.Ayşad Güdekli önderliğinde Moderatörler ve teknik Masada Ayşe Pırtık, Merve Toksoy Batu Saka ve Can Garan’ın eşliğinde yayınlanan programda konuk Cüneyt Koşu İle Deniz Turizmini ve yaklaşan kabotaj bayramını konuşma fırsatı bulduk.

 

GM Dergi- Özel Haber

Sizleri tanıyabilir miyiz?

1976 yılında 14 yaşındayken deniz lisesine girerek denizcilik hayatım başladı. 1984 yılında deniz harp okulundan mezun olduktan sonra 2002 yılına kadar deniz kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde görev aldım. Antalya özelinde denizcilik Antalya’ya tahin olmamla başladı. 3 yıl sahil güvenlik bot komutanlığı ve daha sonra grup komutanlığı yaparak 5 yılı Antalya da geçirdim. Hayatımda ilk defa Antalya’ya gelmiştim ve Antalya da yaşamaya karar verdim. 2002 yılında emekli olup Antalya’ya yerleştim. Uzun zamandır deniz ticaret odası şube müdürlüğü yapıyorum, uzak yol kaptanıyım, bir dönem kemer Türk İzbana müdürlüğü yaptım. Deniz hayatımın en önemli parçası.

Antalya’da deniz turizmi neden istenilen hedefte değildir?

“Deniz turizmi” neleri ifade ediyor ondan kısaca bahsedelim. Birincisi kruvaziyer turizm, ikincisi marine işletmeciliği, üçüncüsü kiralık tekne, dördüncüsü mavi yolculuk, beşincisi günübirlik tur tekneleri, altıncısı su sporu işletmeciliği, yedincisi Antalya için önemli olan dalış turizmi, sekizincisi tekne imalatı ve son olarak da bu sektörlere lojistik destek sağlayan malzeme satıcıları diyebiliriz.

Kruvaziyer turizm üzerine gelince dediğiniz gibi kruvaziyer turizm katma değeri yüksek bir turizm çeşidi. Kruvaziyer pazarı her geçen yıl artıyor, bizim de en büyük hayallerimizden biri Antalya’yı kruvaziyer gemilerinin önemli uğrak yeri haline getirmektir.

Denizcilik ve kabotaj bayramı nedir, neden kutlanır, Antalya’da bu yıl kabotaj bayramına özel ne tür etkinlikler planlanıyor sizin cephenizde neler var?

1 Temmuz, Türkiye Cumhuriyet’inin resmi bayramlarından biri olan denizcilik ve kabotaj bayramını kutlayacağımız önemli bir gün. Tabi kabotaj Türkçe bir kelime olmadığı için zaman zaman sıkıntı yaratıyor, önemli kademelerdeki yöneticiler bile kabotaj hatta bazen çok üzülüyorum sabotaj gibi ifadeler kullanarak kaldırın bunu adı denizcilik bayramı olsun yeter falan diyorlar ama kabotaj Türkiye Cumhuriyet’inin temeli bağımsızlığının temeli zaten öyle olduğu için resmi bayram olarak ilan edilmiş büyük önder tarafından.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.