reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

Haydar Çetin: Sağlanacak Güvenle Kış Turizminin Önü Açılır

Son Güncelleme :

18 Nisan 2020 - 15:29

Haydar Çetin: Sağlanacak Güvenle Kış Turizminin Önü Açılır

Haydar Çetin ” Sağlanacak Güvenle Kış Turizminin Önü Açılır”

Amelia Beach Spa Resort Hotel‘in Genel Müdürü Haydar Çetin” Bir yılda Türkiye’de ve dünyada o kadar şey değiştiğini,el ele tutuşarak gönül gönüle vererek kalkmanın tam vaktidir” dedi. Ve korona virüs salgını ve sonrasında turizm sektörünün geleceğini ve sıkıntılarını değerlendirdi.

Atı Alan Üsküdar’ı Geçti

Haydar Çetin, Muhammet Binici ile gündemi değerlendirdi. Binici’nin turizm sektörünün Koronavirus şartlarında geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna şu yanıtı verdi. Çetin; ” Turizm çok önemli bir sektördür. Türkiye’nin dış ticaret açığını kapatan net artısı olan tek sektör olarak karşımıza çıkıyor.  Kısacası; Turizme “Merhaba deyip de elveda” diyemeyiz. Dünya’da iş hacminin düşüşünün Türkiye’de turizm sektörünü nasıl  etkilediği konusunda ise; Çetin; “Mart  ile birlikte otellerin genelinde  sezona dair  işten ayrılmalar yaşandı ve oteller boşaldı. Bekçi, teknik ve muhasebe departmanlarında personel sayısı minimum düzeye indirildi. An itibariyle turizm camiasında şu an itibariyle % 60′ a varan işletmelerde işten çıkarmalar  yaşandı. Şimdi işten çıkartmama yasasının çıkması gündemde . Ancak, atı alan Üsküdar’ı geçti. Devletin vaatlerine rağmen çıkarmalar devam ediyor. Yasa virüs adı altında alınan kararlarla birlikte başladı, denmediği sürece çıkan yasa bir anlam ifade etmez ” dedi.

Hepimiz Zincirin Halkalarıyız

Turizm, huzurun ve saygının beklendiği bir meslektir diyen Çetin şu açıklamaları yaptı. Çetin;”  Turizm, güven ve barış ortamı gerektirir. Turizm geniş bir ağa sahiptir. Bunun içinde tur operatörü, uçak, acente, otel ve  tedarik hizmetleri vardır. Bu hizmet sağlayıcıların içerikleri farklı olsa da hepsi zincirin parçasıdır” dedi.

İyimserlik Dünyanın Parolası Olmaya Devam Eder

Haydar Çetin; Covid -19’un insanlar üzerinde psikolojik etki yarattığını belirtti. Çetin; “İnsanlar korku  ve panik içinde. Karantina süreci, insanların çalışmasını, gezmesini etkiledi. Bu korku ve paniğin geçmesi şart. Virüs, tedavisi ve  aşısı bulunarak mutlaka önümüzdeki süreçte kontrol altına alınacaktır. Sağlıklı toplum hayata ve geleceğe ümitle bakar, bu toplumlarda pozitif bakış açısı egemendir. Ümit ve iyimserlik dünyanın parolası olmaya devam eder. “dedi.

Eylem Planımızın Olmadığının Farkına Vardık

Covid 19 koronavirüs etkileri ve alınması gereken tedbirlerle ilgili olarak “Eylem planımızın olmadığını anladık” diyerek sözlerine şu cümlelerle devam etti. Çetin; İnsanların alışkanlıkları,  inandığı maddi ve manevi değerleri  değişim gösterecek.  Dünyanın sosyal güvenlik ve sağlık kurumları farklılaşarak yeni yapılarla karşı karşıya kalacağız. Şu an gündemimiz sağlık, işsizlik ve maddi sıkıntılardan oluşmakta.”dedi.

Hijyen Standartlarını Yerine Getirenlere Öncelik Tanınmalı

Çetin; otobüs, yolcu gemileri, uçak ve turizm şirketleri,  anti virüs sertifika zorunluluğu gelmeli” dedi. Ve ulaşım konusunda şu açıklamaları yaptı. Çetin; “Turizm güven esasına dayalı hizmet sektördür. Kurallara uygun işletme yapmayan sorumlulara, cezaların caydırıcı olması şarttır. Hijyen standartlarını yerine getiren turizm kuruluşları öncelik sağlanmalıdır.  Tur operatörleri,  acenteler akredite lisanslarını alan turizmcilerle konaklama anlaşması yapabilmelidir. Sağlık sigortası şirketleri ile hastane arasındaki sıkıntılar, misafirlere yansıtılmamalıdır. Öncelikle turizm hizmet sektörü hijyene karşı eğitim almalıdır. Oteller; güvenlikten teknik alanlara kadar;  mutfak, restoran, bar, odalar, havuz, hamam & sauna, fitnes, animasyon alanları  (v.d) sahil dahil, genel antivirüs programı çıkartmalıdır. Tedarikçi firmalar üretim ve dağıtım yapabilmesi  için akreditesi yani sertifika sahip olmalıdır.” dedi.

Her Geçen Gün Zarar Artacak

Covid-19 Koronavirüs salgınına karşı devletten beklentileri hakkında ise;” Ülke genelinde turizm dâhil tüm sektörler, hizmet standartlarına uymalı ve kalitesini en üst düzeye taşımalıdır.  Üzerinde durulması gereken konu; hijyen ve insan gücüdür. Bu dönemde daima ön planda tutulmalıdır. 2020 yılında  turizm personelleri için devlet destekli iyileşmelerin yapılması çok sevindirici bir durumdur. Ne var ki istenen iyi şeylerin uygulamada kontrolü çok zor olmaktadır. Kiralık yerlerde çalışan turizm işletmeleri ve kredi borcu olan işletmeler için, Koronavirus  olumsuz etkilerinin fazla olacağı kesindir. Bu salgının uzun sürmesi halinde 2021 sezonunda işletmelerde ve çalışanlarda değişiklik ve sıkıntılar olacağı aşikârdır. Boş kalan, turist ağırlamayan işletmelerin her geçen gün ülke ekonomisine, zararı derin yaralar açacaktır.” dedi.

Sağlanacak Güvenle Kış Turizminin Önü Açılır

“Kış turizminden istifade etmek için neler yapılabilir? sorusuna ise ; Çetin “Misafirlere sağlanacak güven sayesinde, kış turizminin önü açılabilir. 2020 sezonunun asıl kahramanı kış turizmi olacaktır. Turizm ismiyle hizmet veren tüm sektörler yaz dönemini kaybetse de,  kış sezonunda hafifte olsa bir nefes alacaktır. Bilinçli  toplum olmamızın  yansımasını,  aynada  kendimizi   güvende gördüğümüzde  anlayacağız. Azimle ve kendimize güvenle, bilinçli tedbirlerle sektörün daha az yara alarak ayakta kalması mümkündür. Bu sayede merhaba deyip elveda diyemediğimiz turizmimiz tekrar güvenliğe kavuşmuş olacaktır” dedi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.