“Her Şey Dahil” Tatil Sistemine Sınırlandırılma Mı Geliyor?

Sektörel Haberler 16 Ağustos, 14:56'de eklendi

“Her Şey Dahil” Tatil Sistemine Sınırlandırılma mı Geliyor?

Alanya ve Side tatil yerlerindeki esnaf ve tüccarlar ‘her şey dahil’ tatil sistemine bir kısıtlama getirilmesi talebinde bulundu. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), yetkililere başvurduklarını bildirdi.

tatil

ATOR’un açıkladığı bilgilere göre Türkiye Turizm Bakanlığı’na Manavgat Sanayi ve Ticaret Odası’nın gönderdiği dilekçede, ‘her şey dahil’ tatil sisteminin gözden geçirilmesi gerektiği aksi taktirde bu durumun otellerin bulunduğu bölgelerdeki diğer sektörlere oldukça zarar vereceği belirtildi. Dilekçenin devam kısmında, Türkiye’nin ziyaret esnasında minimum 1000 dolar harcayabilecek turistlere ev sahipliği yaptığına da yer verildi. ‘her şey dahil’ tatil sistemi Türk esnaflar tarafından,  hoş karşılanmıyor aksine işlerini baltaladıklarını düşünüyorlar. Sistemin yeniden gözden geçirilmesinin, esnafın otellerle daha adil koşullarda rekabet edebilmesine olanak sağlayacağına ve turistlerin harcamalarının oteller ve bölge esnafı arasında daha dengeli bir şekilde dağılabileceğine inanıyorlar.

“Otelden dışarı adımlarını atmıyorlar”

‘turistler, otelden dışarı adım atıp şehirde dolaşmıyorlar.’ İfadelerinde bulunan Ticaret Odası, Bu durumdan dolayı otel dışında para harcamadıklarını belirtti.

“Oteller dolup taşarken esnaf zarar ediyor”

Benzer sebeplerden Alanya bölgesindeki tüccarlar da şikayetçi. Alanya Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, “Oteller dolup taşarken, esnaf aksine zarar etmeye devam ediyor” sözleriyle durumun ciddiyetini belirtti.

“Turistlerin harcamalarını azaltmalarının birden fazla sebebi var”

Başta Ruslar olmak üzere turistlerin, pek çok sebepten ötürü tatil beldelerinde daha az harcama yapmaya başladıklarını belirten Türk konaklama şirketlerinin yetkilileri, “Bunun ilk sebepleri arasında otellere gelen turistlerin söz konusu tatil yerlerini ilk kez ziyaret ediyor olmamaları yer alıyor. Diğer taraftan bu sezon, Türk otellerinin fiyatları yüzde 20 ila 30 oranında yükseldi. Bu nedenden dolayıda pek çok turist, tatil için ayırdıkları bütçenin önemli bir kısmını kaldıkları otele vermiş oldu.”

“Turlara katılım yüzde 30 azaldı”

Çeşitli konaklama şirketlerinin düzenlemiş olduğu turlara katılımın yüzde 30 oranında düştüğünü açıklayan Türk seyahat acentesi yetkilileri, bunun yanında Antalya Havalimanı’nın ziyaretçi sayısında artış gözlemlense de duty-free satışlarının azaldığının da bilindiğini belirtti.

 

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.