İÇ PAZAR TURİSTİ ALTERNATİF ARAYIŞINDA

Sektörel Haberler 2 Ocak, 11:24'de eklendi

İÇ PAZAR TURİSTİ ALTERNATİF ARAYIŞINDA

Turizm sektörü, 2019 yılında rekora koşacak. Almanya, İngiltere ve Rusya pazarlarında artış olacak. Şuan ki rezervasyonlarda iç pazara ayrılan yer ise sadece yüzde 10- 15’lik bir kısım.  Tur fiyatları iki kat artarak satışa sunuluyor. Hal böyle olunca, yerli turistin alternatif tatil arayışlarına başvurduğu görülüyor.

Sözcü Gazetesi’nden Saime Başçı, Setur’un Turizmden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Tomruk bu konuları değerlendirdi. İşte o haberden satır başları…

Tomruk yaptığı açıklamada; nisan itibariyle erken rezervasyonlar son bulacak. Fiyatlar son dakikalarda satışları artıracağına dikkat çekti. Ve Türk insanının tatilden vazgeçmeyeceğini belirtti. Şuan da alternatif arayışları içinde olduğunu vurguladı.

Tomruk; İç pazar misafirin 2019 yılı eğilimleri hakkında şu açıklamaları yaptı. Tomruk; “Türk turist de alternatif bakıyor ve alternatif yurt dışı. 2019 yılında akraba ziyaretleri yükselir. Seviye olarak yerli turistin tercihi Alanya ve Side idi. Fiyatlar düşünce Belek’e gidebildiler. Ancak bu yıl yine Alanya ve Side ‘de yoğunlaşırlar” dedi.

Yerli turistin tatili bu yıl pahalıya mı patlayacak sorusuna şu yanıtı verdi. Tomruk;  2019 yılında fiyatlandırma, bölgeye ve döneme göre artış gösterecek. Denge bölgesinde fiyat artışları çok yükselmese de, Akdeniz’de özellikle Belek’te fiyatlar çok korkunç rakamlara yükseldi. Ege’de yüzde 40, Akdeniz’de yüzde 50 ve üzeri…

Bu fiyat yükselişleri, iç pazarı yurt dışına yönlendiriyor.

Haberin tamamı 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.